Židovští rabíni v USA vyzývají k přijímání uprchlíků. Ulpí na nás hanba, varují a srovnávají s časy Hitlera

05.12.2015 13:26

Tisíc rabínů sepsalo ve Spojených státech výzvu, v níž apelují na volené politické představitele země, aby se chovali vstřícněji k uprchlíkům. Byly to Spojené státy, které víc než sto let otevíraly náruč pronásledovaným lidem, kteří u břehů Ameriky opět našli bezpečí. Nevymlouvejte se proto na terorismus, protože i Syřané prchají před terorem, píše tisícovka rabínů. Jinak hrozí, že na Američanech opět ulpí hanba, jako na začátku druhé světové války.

Židovští rabíni v USA vyzývají k přijímání uprchlíků. Ulpí na nás hanba, varují a srovnávají s časy Hitlera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Synagoga

„Od svého vzniku poskytovaly Spojené státy ochranu nejzranitelnějším lidem. Mnohdy to byli Židé. Prchali před pogromy v carském Rusku, před hrůzami holocaustu, nebo před pronásledováním v sovětském Rusku či Íránu, naši příbuzní a přátelé nacházeli pomoc u těchto břehů. ... Jsme proto velmi znepokojeni tím, že se v poslední době vyjádřilo tolik politiků proti přijímání uprchlíků. Vysvětlují to srdcervoucími útoky v Paříži a Bejrútu a obavami z terorismu. Odepírají ale pomoc lidem, kteří jsou sami oběťmi teroru. Ve stínu těchto komentářů my, židovští vůdc,i varujeme před nejtemnějšími okamžiky historie,“ píší signatáři.  Informace o výzvě přinesl server deníku Washington Post.

Celý text v angličtině najdete zde

Duchovní připomínají, že i v letech 1939 a 1940 se Spojené státy bály uprchlíků, odmítaly je, a ti pak umírali v koncentračních táborech. V roce 1939 např. dorazila k břehům Ameriky loď s devíti stovkami uprchlíků, které USA vrátily zpět do Evropy, aby zemřeli v táborech. V roce 1939 nedokázali Američané rozpoznat nepřítele od obětí nepřítele. V roce 2015 se nesmí opakovat stejná chyba.

Pokud si Američané neuvědomí, že jsou všichni potomky uprchlíků a uzavřou se, teroristé v podstatě zvítězí, protože dojde k omezení svobody. Dopis byl uveřejněn na internetových stránkách Hias patřící Hebrew Immigrant Aid Society. Ta vznikla v 19. století, aby pomáhala prchnout Židům pronásledovaným v carském Rusku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři roky podepisovali petice a snili, jak porazí Klause se Zemanem. A takto to potom dopadlo při volbách...

14:23 Čtyři roky podepisovali petice a snili, jak porazí Klause se Zemanem. A takto to potom dopadlo při volbách...

VOLEBNÍ VZPOMÍNKY A PERLY Svobodné volby, svobodné volby, neslo se Václavským náměstím v listopadu 1…