Získali jsme záznam jednání nejvyšších činitelů Rozhlasu. Řešili nevídanou cenzuru premiéra Babiše, jemuž vystřihli věty z rozhovoru. Výsledek je opravdu překvapivý

30.11.2018 10:41

Andrej Babiš poskytl minulý týden Radiožurnálu rozhovor, ve kterém mimo jiné kritizoval redaktora Českého rozhlasu Janka Kroupu. Poté, co byl rozhovor odvysílán, se nestačil divit, že tuto větu z jeho rozhovoru editoři vystřihli. Ve středu proběhla Rada Českého rozhlasu, kde se věc se zmizelou větou probírala. Ředitel zpravodajství Jan Pokorný ovšem došel k závěru, že se vlastně nic nestalo.

Získali jsme záznam jednání nejvyšších činitelů Rozhlasu. Řešili nevídanou cenzuru premiéra Babiše, jemuž vystřihli věty z rozhovoru. Výsledek je opravdu překvapivý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Pokorný, zaměstnanec státního Českého rozhlasu od roku 1984
reklama

„Tak si představte, že jsem dal rozhovor Radiožurnálu. A jednu větu, kde mluvím o jejich novináři Janku Kroupovi, jak dostal nevinnou Věru Jourovou do vězení a její dceru na psychiatrii, tu Radiožurnál neodvysílal. Prostě ji vystřihli,“ zlobil se na svém oficiálním facebookovém profilu Andrej Babiš.

Na zasedání Rady Českého rozhlasu se radní Tomáš Kňourek k této události vrátil a ptal se, zde je pravda, že pasáž, ve které se Andrej Babiš vyjadřuje o Kroupovi a eurokomisařce Jourové, byla vystřižena (audio ZDE).

K odpovědi byl vyzván generální ředitel René Zavoral, který ale poprosil o odpověď ředitele zpravodajství Jana Pokorného.

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9880 lidí
„Rozhovor s předsedou vlády Andrejem Babišem byl předtočený. Předtáčel se z časových důvodů pana premiéra. Rozhovor trval asi 12,5 minuty a editor, což je jeho výsostné právo, udělal editorské rozhodnutí, že z rozhovoru vyňal jednu, dvě nebo tři věty, v nichž Andrej Babiš mluví o tom, že novinář Janek Kroupa dostal do vězení Věru Jourovou a její dcera se ocitla na psychiatrii. Editor si to vyhodnotil tak, že to nejde k meritu věci, že to je mimo probírané téma, a tak, jako to děláme v řadě dalších případů, tak tuhle pasáž vystřihl,“ řekl Pokorný a dodal, že i po debatě s kolegy dospěl k závěru, že věta v rozhovoru sice zůstat mohla, ale taky mohla být vystřižena, protože na vyznění rozhovoru neměla žádný vliv. Tím se považoval problém za vyřešený.

„Mně tento přístup připomíná zkušenost mého kamaráda, kterému jeden nejmenovaný zpravodajský server vyhodil názor pod článkem jen kvůli tomu, že takzvaně nesouvisí s tématem. I to je obrázek současného stavu mainstreamových médií, kdy sama nastolují témata a vytlačují ta, která se jim nehodí do krámu. Takže třeba když pod článkem o "ruské agresi" v Sýrii budete komentovat genocidu Hútiů v Jemenu, která mainstream v podstatě nezajímá, máte smůlu. Je to kruhová argumentace, zkrátka oni vás s tématem iritujícím jejich preference do svého informačního kruhu nepustí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz radní Kňourek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migrace bude. Zvykněte si, Češi. V Africe ji měli rádi, teď poučila v ČT

7:55 Migrace bude. Zvykněte si, Češi. V Africe ji měli rádi, teď poučila v ČT

ČT v Událostech, komentářích nabídla pohled ženy, která strávila několik let v Africe. A teď se o ní…