Zkapalněný plyn – naděje Evropy? V USA vybuchl terminál, neví se proč. Ale ví se, co to způsobí...

10.6.2022 9:29 dop.

Výbuch v americkém zařízení na zkapalněný plyn (LNG) není ranou jen pro americký průmysl, svoje důsledky bude mít i pro Evropu. Jak velké budou, lze nyní jen těžko odhadnout, situace je ale podle všeho vážná. Pro přední světové deníky je to ale téma, kterému se věnují s velkou intenzitou. Padly i úvahy o reálnosti odtržení Evropy od ruského plynu.

Zkapalněný plyn – naděje Evropy? V USA vybuchl terminál, neví se proč. Ale ví se, co to způsobí...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Nord Stream

The Guardian: zvýšené riziko nedostatku LNG v Evropě

„Freeport LNG, provozovatel jedné z největších amerických exportních továren na výrobu zkapalněného zemního plynu (LNG), se po explozi v zařízení na pobřeží Texaského zálivu na nejméně tři týdny uzavře, což zvyšuje riziko nedostatku plynu v Evropě," píše např. The Guardian už přímo o hrozícím nedostatku plynu na starém" kontinentu.

Analytici uvedli, že až 70 % měsíčních dodávek Freeportu v posledních několika měsících šlo do Evropské unie a Británie.

Třítýdenní výpadek ve Freeportu by měl dle odborníků za následek ztrátu asi 940 000 tun LNG.

Pokud chce Evropa zachovat dovoz zkapalněného zemního plynu na stejné úrovni, bude třeba podle Edmunda Siaua, analytika LNG z poradenské společnosti FGE, náhradních zdrojů, pravděpodobně z jiných oblastí Atlantiku.

CNN Business: zvýšené riziko evropské energetické krize, návrat Asie k uhlí

Evropa ve snaze omezit co nejvíce svoji závislost na ruském plynu, se poslední dobou přiklonila k dovozu zkapalněného plynu z USA ve velmi velké míře.

„Bez přímého potrubí mezi Spojenými státy a Evropou ochlazují americké energetické společnosti svůj zemní plyn a zkapalněný plyn je dopravován tankery. Tento proces se stal zásadním pro to, aby Evropa naplnila své energetické potřeby během ruské invaze na Ukrajinu." píše CNN Business.

Výbuch ve Freeportu by mohl zasadit ránu tomuto nouzovému řešení, zvláště pokud se zařízení brzy nepodaří vrátit do provozu.

„Navzdory počátečnímu odhadu třítýdenního výpadku ze strany provozovatele se dopad výroby pravděpodobně protáhne do července,“ řekl CNN Business Felix Booth, vedoucí LNG ve společnosti Vortexa.

„Toto samozřejmě omezí nabídku právě v dobách, kdy to bude nejvíc potřeba. Trh se stal velmi nejistým," řekl CNN Business Alex Munton, ředitel pro globální plyn a LNG ve společnosti Rapidan Energy.

„Evropa bude nejvíce postiženým regionem," odhaduje CNN Business a pokračuje.

„Poptávka Evropy po LNG tlačí svět na pokraj zimního nedostatku energie. Nedávná analýza společnosti Rystad Energy předpovídá, že globální poptávka do konce roku převýší nabídku o 26 milionů tun (což odpovídá zásobám za 25 dní), pokud bude Evropa pokračovat v ,ostrém snižování' své závislosti na moskevském zemním plynu. 

Očekává se, že ceny LNG prudce porostou, přičemž asijské ekonomiky, jako je třeba Indie, Pákistán a Bangladéš, budou s největší pravděpodobností vyřazeny z trhu. Tyto země by v důsledku toho mohly zvýšit využívání uhlí a ropy, předpovídá Rystad Energy."

Reuters: evropské ceny plynu až o pětinu výše

O důsledcích zmíněné havárie píše i agentura Reuters: „Americké trhy se zemním plynem klesly, protože obchodníci očekávali, že výpadek sníží domácí poptávku. Dopad na trh se ale rozšířil a vyhnal evropské ceny plynu až o pětinu výše, protože obchodníci se obávali, že zrušení dodávek z USA ovlivní trh, který se i tak potýká se sníženými ruskými dodávkami."

To vše mělo za důsledek obnovení poptávky po plynu v Číně, což na trhu způsobilo další napětí, uvedli analytici.

Podle agentury Reuters se jeden významný evropský obchodník s plynem pod podmínkou anonymity nechal slyšet, že plyn by mohl být považován za nahraditelný, pokud by výpadek dodávek byl krátkodobý. Dlouhodobější výpadek by zatížil již tak napjatý trh. Vznesl i otázku, zda je reálné, aby se Evropa odstřihla od ruského plynu.

Závěrem dodejme, že příčina požáru ve zkapalňovacím zařízení Freeport LNG na ostrově Quintana zůstává i nadále předmětem vyšetřování, jak uvedla mluvčí společnosti Heather Browneová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…