Zklidněte se, policie nepochybila. I když komunikace asi nebyla šťastná. Policejní prezident Tuhý hájil u Moravce zákrok v Brodu

01.03.2015 13:07

Dozorující státní zástupce Roman Kafka a policejní prezident Tomáš Tuhý diskutovali v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize o tragické události v Uherském Brodě. Prvně jmenovaný potvrdil, že policie může lidem odebírat zbraně pro podezření z nespolehlivosti. V loňském roce se to stalo ve 150 případech. Státní zástupce Kafka prozradil, že obětem na místě tragédie nebylo pomoci, zemřeli okamžitě. Pokud jde o zbraně, většina trestných činů je páchána legálně drženými zbraněmi.

Zklidněte se, policie nepochybila. I když komunikace asi nebyla šťastná. Policejní prezident Tuhý hájil u Moravce zákrok v Brodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec
reklama

"Je to tragédie, která nemá v ČR obdoby a poučení z ní je asi takové, že ta komunikace nebyla úplně šťastná," poznamenal hned v úvodu Tuhý k často opakované kritice starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL), že s ním policie nekomunikovala. Tyto slovní výměny názorů ale považuje za uzavřené. I on je pro důkladné prošetření toho, zda policie nepochybila, ale sám je přesvědčen o tom, že nepochybila.

I kdybychom trénovali neustále, v Brodě by se zřejmě nic nezměnilo, míní Tuhý

"Proto také policie vyzvala média, aby zklidnila některé své výroky, protože dnes se veřejnost často na policisty dívá s opovržením," postěžoval si policejní prezident. Jasně také řekl, že všechna policejní ředitelství prošla cvičením postupu proti aktivnímu střelci. Je třeba brát v potaz i to, že početní stav policistů neodpovídá potřebám, neboť aktivní střelci nejsou jedinou hrozbou, se kterou se musí strážci zákona vypořádat.

"I kdybychom postup proti aktivnímu střelci procvičovali dvacet čtyři hodin, tak by to v Uherském Brodě pravděpodobně dopadlo stejně," poznamenal host s odkazem na to, jak rychle se vše odehrálo. Připomněl také, že střelec hovořil o rukojmích, které údajně drží. Bližší informace ale přinese až další vyšetřování. "Nechci v tuto chvíli komentovat další informace, které jsou předmětem vyšetřování."

V budoucnu může policie víc trénovat, ale o tom je třeba diskutovat s politiky. "Jestli nám k tomu poskytnou prostor a vyšší finanční prostředky," pokračoval v tématu Tuhý. Do budoucna se lze bavit i o tom, zda by občané a média neměli být drženi dál od inkriminovaných míst.

Trestná činnost bývá většinou páchána legálně drženými zbraněmi

Do vysílání vstoupil také dozorující státní zástupce Roman Kafka, který ihned dementoval tvrzení některých bulvárních médií. "Z toho, co víme, vyplývá, že všichni zemřeli prakticky okamžitě. Nikdo z nich neměl šanci ta rozsáhlá střelná zranění přežít," řekl jasně Kafka hned na úvod svého vystoupení. Na výslech prý ještě čeká manželka střelce, která je v tuto chvíli hospitalizována. O střelci samotném lze už dnes říci, že nebyl psychicky zcela zdráv.

"A co policie, pochybila?," zajímalo Moravce. Kafka je v kontaktu s Generální inspekcí bezpečnostních sborů, která to prošetřuje, ale odmítá k tomu říci cokoli bližšího. "Prozatím nejsou známa žádná pochybení," prozradil pouze. Nevidí tu prý ani snahu "zametat to pod koberec". Kafka si ale hodlá posvítit i na to, jestli nebylo možné střelci odebrat zbrojní oprávnění dříve.

"Ze své praxe mohou říci, že valná část ozbrojených trestných činů je páchána legálně drženými střelnými zbraněmi, takže je namístě diskuze, zda by nebylo vhodné omezit počet legálně držených střelných zbraní," podal své stanovisko Kafka, než se s diváky rozloučil.

V Česku je legálně drženo na 756 tisíc zbraní

Tuhý k tomu poznamenal, že v Česku je legálně drženo 756 tisíc zbraní a jestliže by měla policie všechny zbraně prověřovat, potřebovala by navýšit početní stavy. Policie přitom má poměrně široké pole možností, jak zbrojní průkazy zabavovat. V loňském roce bylo odebráno přes šest tisíc povolení. "Byly tady i případy, celkem jich bylo 150, kdy byly zbraně odebrány pro tzv. nespolehlivost. A tady vycházíme z informací, které jdou např. z obcí," prozradil Tuhý.

Policii by také pomohl centrální registr přestupků, který by mohl napomoci při rozhodování o držitelích zbraní. Svou roli by mohli sehrát i lékaři, kteří mohou získat přístup do registru zbraní.

V závěru svého vystoupení se vyjadřoval i ke kontrolám skladů výbušnin a střeliva. Policie prý intenzivně koná a v budoucnu ještě přidá na tempu, protože posílí sekci, která kontroly provádí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…