Zkroucený Kundra v ČT. Jak jste to ověřovali? ptal se moderátor. Jako vždy! Chráním zdroje, nebudu to upřesňovat! pálil novinář nazpátek

05.06.2020 17:43

Kauza údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin byla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze. Komentář k tomu přidal novinář Ondřej Kundra z týdeníku Respekt, který svým článkem celou kauzu mediálně odstartoval.

Zkroucený Kundra v ČT. Jak jste to ověřovali? ptal se moderátor. Jako vždy! Chráním zdroje, nebudu to upřesňovat! pálil novinář nazpátek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, hlavní vchod
reklama

Úvodem se Kundra pro ČT24 vyjádřil k nově zveřejněným informacím. „Nepochybně jde o razantní krok, když dochází k vyhoštění dvou ruských, takzvaných diplomatů. K tomuhletomu kroku se žádná vláda, ani česká, obvykle nepřichyluje, to znamená, že česká vláda musela mít velmi silné důvody, proč se nakonec rozhodla, jak se rozhodla. Ten krok je razantní,“ uvedl nejprve Kundra.

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 22244 lidí

A co říká na to, že celá kauza je smyšlená? „My o tom případu stále nevíme dostatek informací. Kdybychom tedy vycházeli z toho, co říká premiér, co dnes oznámil na tiskové konferenci, že jeden z těch diplomatů měl chtít poškodit toho druhého, tak pak ten druhý by byl obětí celého toho případu a nedávalo by logiku, proč by měl být vyhoštěn také. Vláda v tuhletu chvíli neříká o tom zdaleka všechny informace, z těch důvodů, ze kterých dochází k vyhoštění. Těch závažných důvodů tam musí být celá řada. Nepochybně jedním z nich je, že oba dva ti takzvaní diplomaté jsou příslušníci ruských tajných služeb,“ zmínil.

Kundra si za svým článkem v té podobě, v jaké ho Respekt otiskl, stále stojí. „Protože já jsem informoval, referoval přesně o tom, k čemu došlo. A když si to zrekapitulujeme, tak došlo k tomu, že na základě rozhodnutí českých tajných služeb a české policie, nejen na základě rozhodnutí mého nebo Respektu tři pražští komunální politici po vyhodnocení hrozeb od jednoho ruského diplomata, od jednoho z těch, který byl dneska vyhoštěn, dostali ochranku, což je bezprecedentní krok od roku 1989. A jedním z těch důvodů byla obava, že ruský zpravodajský důstojník má přivézt jed ricin a tohleto má být důvodem, proč můžou být ohroženi. Takhle postupovaly české bezpečnostní složky a já jsem přesně o tomhletom referoval. Takže tam není nic, co bychom si vymysleli,“ vysvětlil Kundra.

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 9737 lidí
Moderátor ČT24 se pak Kundry ptal ještě na tu vlastní redakční práci a ověřování informací. „Nebudu specifikovat své zdroje informací. Mluvíte o dodání informací z bezpečnostních složek, to je nějaká vaše spekulace, já své zdroje informací chráním. Samozřejmě jsme podstupovali standardně, jak se v takových citlivých případech... nepochybně tak postupujete i vy v České televizi, že jsme si ty informace ověřovali, že jsme mluvili s co nejvíce aktéry, kteří jsou do toho nějakým způsobem zainteresováni. My jsme pak o té věci napsali sérii článků, a jak říkám, přesně jsme referovali o tom, co se stalo, a stalo se to, že česká policie a čeští ministři přišli za českými komunálními politiky, řekli jim, popsali jim hrozby, které vyplývají z příjezdu ruského diplomata a doporučili jim, aby si vzali ochranku. Oni byli chráněni a mimochodem jsou chráněni dodnes vlastně ochrankou. Čili to není nic, o čem by se měla vést polemika, že to je vymyšlená informace, to je realita, o které jsme referovali,“ dodal Kundra, který rozhodně nevnímá, že by se stal součástí nějaké zpravodajské hry.

„Myslím, že jsem odvedl seriózní novinářskou práci a referoval jsem, a jako první jsem přinesl informaci o tom, že tři čeští komunální politici, včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba, dostali od české policie na základě doporučení bezpečnostních složek ochranku, v důsledku příjezdu ruského zpravodajce a konkrétní hrozby, která od něj vyplývala. To jsem si nevymyslel já, s tím přichází česká policie, takže na té informaci není nic vymyšlené, já tohleto nevidím jako zpravodajskou hru. Rozhodně sebe nevidím jako nějakého aktéra v nějaké zpravodajské hře, vidím sám sebe jako novináře, který referuje velmi citlivé věci,“ sdělil Kundra závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …