Zkurvysyne Obamo, pravil prezident a zrušil si tím schůzku. Věc má vážné pokračování

06.09.2016 12:32

Protiamerická rétorika prezidenta Filipín Rodriga Duterteho může zkomplikovat snahy Washingtonu o navázání bližších vztahů s asijskými státy, čímž se USA snaží zamezit šíření vlivu Pekingu v regionu, informuje deník Wall Street Journal.

Zkurvysyne Obamo, pravil prezident a zrušil si tím schůzku. Věc má vážné pokračování
Foto: asiaone.com
Popisek: Rodrigo Duterte

Prezident Spojených států amerických Barack Obama zrušil plánované úterní setkání se svým filipínským protějškem Dutertem, ke kterému mělo dojít v Laosu, poté, co se filipínský prezident vyjádřil velmi nelichotivě na adresu svého amerického kolegy. Duterte se za své vystoupení později omluvil, nicméně budoucnost vzájemných vztahů zůstává nejasná.

Prezident Duterte, který se k moci dostal teprve v červnu letošního roku, se měl v rámci regionálního summitu v Laosu poprvé setkat s americkým prezidentem. Nakonec bylo ovšem setkání staženo z programu poté, co Duterte zareagoval velmi agresivně na otázku jednoho z novinářů týkající se lidskoprávní situace na ostrově a případných komentářů amerického prezidenta.

Filipínský prezident ve své reakci nezapomněl upomenout americkou koloniální správu Filipín do roku 1946, v čemž spatřuje historický základ současných problémů ostrovního státu. Duterte též v souvislosti s americkým prezidentem použil slovo „zkurvysyn“, za což se později omluvil.

„Pan Duterte je očividně velmi prostořeký,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident Obama. Rovněž vyjádřil pochyby o tom, že by vzájemné vyjednávání mohlo být „produktivním“. Nedlouho poté Bílý dům zrušil plánovanou schůzku.

Již v pondělí přišel Duterte s tiskovým prohlášením, ve kterém vyjádřil svou lítost nad vlastními slovy. „Nechci se přít s Obamou. Je nejmocnějším prezidentem na této planetě,“ uvedl Duterte po přistání v Laosu. Obvinil úředníky z amerického ministerstva zahraničí z „konstantního upomínání problematiky lidských práv“, což je dle filipínského prezidenta méně důležité téma než například boj se zločinem.

V úterý tiskový mluvčí filipínské vlády uvedl, že na „odložení bilaterálního setkání“ se dohodly obě strany. „Prezident Duterte dnes potvrdil, že si i nadále váží spojenectví se Spojenými státy,“ objevilo se v prohlášení.

Později prezident Duterte zveřejnil další tiskovou zprávu, ve které přiznal odpovědnost za odložení schůze. „My rovněž upřímně litujeme toho, že naše slova byla vyložena jako útok na amerického prezidenta,“ píše se v prohlášení. Dodal také, že Manila má v plánu vést „nezávislou zahraniční politiku, v rámci které hodlá ovšem udržovat dobré vztahy se všemi státy, zejména s USA“.

„Duterte v současné době zažívá velmi těžký přechod z lokální politiky na světovou scénu. V předchozích třiceti letech sloužil ve funkci starosty města Davao, kde se stal neuvěřitelně populární právě díky svému ostrému přístupu k politice a své prostořekosti,“ píše WSJ.

To, že se Duterte ještě nestačil přizpůsobit nové situaci, dokazuje i jeho reakce na kritiku ze strany generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a mezinárodních lidskoprávních organizací, které jsou znepokojeny filipínskou politikou.

Nicméně i přes opakovanou kritiku Spojených států a jejich koloniální historie se filipínský prezident nebrání finanční pomoci, kterou od USA přijímá. V tomto roce finanční podpora dosáhla rekordní výše poté, co došlo ke změnám ve smlouvě týkající se obrany, která byla podepsána Barackem Obamou a Dutertovým předchůdcem Benignem Aquinem v roce 2014.

Spojené státy se v rámci své strategie vyvažování sil v regionu snaží po dvou dekádách na ostrově vysadit armádní jednotky. Manila mimo finanční podpory od USA též dostává zbraně druhé kategorie.

Vzájemná spolupráce je tedy dlouhodobějšího a strategicky významného charakteru a i přes neopatrná slova ze strany nového prezidenta Filipín se dá očekávat, že bude pokračovat i v následujících letech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…