Zkušený investor varuje: Kapitalismus může degenerovat do jakéhosi socialismu

02.01.2015 10:41 | Zprávy

O tom, co musí středoevropské země udělat pro to, aby nezačaly dlouhodobě upadat, proč se z Česka nemůže stát středoevropský Izrael nebo jak bezpečné jsou investice v Rusku, mluví v celostránkovém rozhovoru pro páteční Lidové noviny investor Jan Pravda. Původním vzděláním doktor aplikované geofyziky prošel vedoucími pozicemi v předních světových investičních bankách Credit Suisse First Boston v New Yorku a Merill Lynch v Londýně. V Praze vedl oddělení korporátních financí v Patria Finance.

Zkušený investor varuje: Kapitalismus může degenerovat do jakéhosi socialismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Pražské burze chybí zdravá dávka nacionalismu

Skepticky se Pravda dívá na šanci, že by se pražská burza mohla stát středoevropským motorem růstu a že by mohla financovat nové firmy s globálním úspěchem. Naproti tomu varšavská burza je prý mnohem agresivnější a silnější. Jako negativum vidí také to, že pražská burza má zahraničního vlastníka. „Takže jí chybí zdravá dávka nacionalismu potřebná k tomu, aby se z Česka mohl stát třeba středoevropský Izrael,“ podotkl investor.

Je otázkou, jestli ruský trh není spíš příležitost k investicím

Na otázku, zda se mohou k nám a na středoevropské trhy přelít současné problémy v Rusku, odpověděl, že se to určitě stát může. „Na druhou stranu je už takzvaná korekce na tamějších trzích značná, rubl loni ztratil padesát procent, kapitálový trh také,“ upozornil s tím, že je tak otázkou, jestli Rusko není spíš příležitost k investicím. Ovšem v Rusku nevidí vůli modernizovat demokracii, což je podle něj nutná podmínka pro dlouhodobou udržitelnost kapitalismu s akciovým trhem. Úplně špatné to ale zřejmě s Ruskem není. „I americká centrální banka FED dospěla k závěru, že ruská ekonomika není pro jejich investory a společnosti zásadní a nebezpečná,“ upozornil. Varoval zároveň, že se v nějaké podobě asi vyplní černé předpovědi o pádu ruského hypotečního a maloobchodního trhu. „Ruský stát nevyniká schopnostmi, jak čelit krizím kapitalismu,“ podotkl.

Je otázka, jestli se kříženec komunismu a kapitalismu fungující v Číně ukáže jako životaschopný

Problémy by také mohly přijít z rozvíjejících se zemí. To je podle něj případ Ruska, ale ne Indie či Číny. Ale nejlidnatější zemi světa vytkl, že tamní banky jsou stále polostátní a že financovaly řadu nesmyslných obřích realitních projektů. „A především je tu otázka, jestli se celý režim jako kříženec komunismu a kapitalismu ukáže jako životaschopný,“ uvedl s tím, že to je jeho velká obava.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vam

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Fialově akci se dostal k mikrofonu Miroslav Sládek

16:40 Na Fialově akci se dostal k mikrofonu Miroslav Sládek

Bývalý poslanec a známý expředseda Republíkánů Miroslav Sládek se v pondělí opět vydal na setkání pr…