Zlato? Naše zlato? Co s ním bude? Ekonomka o zásobách ČNB

16.01.2020 9:27

Ekonomka Hana Lipovská se na svém facebookovém profilu rozepsala o zásobách zlata v Česku. A obává se, že do roku 2036 by mohla být naše zlatá rezerva na nule. Proč? To vysvětluje ve svém příspěvku.

Zlato? Naše zlato? Co s ním bude? Ekonomka o zásobách ČNB
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

„V předvečer Mnichova mělo Československo zhruba 96,6 tun zlata; po rozdělení federace disponovala Česká národní banka 70 tunami – a po odprodeji většiny zásob v roce 1998 nám zbylo 14 tun. Od té doby se každý rok naše zásoby tenčí přibližně o půl tuny. Tímto tempem by tak do roku 2036 mohla být naše zlatá rezerva na nule – jako kanadská od roku 2016,“ uvedla Lipovská.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15321 lidí

Vysvětlení je podle ní docela jednoduché. „ČNB každoročně emituje zlaté a stříbrné mince. Jen v loňském, ‚výročním‘, roce byly emitovány mince 100 000 000 Kč – 100 let česko-slovenské koruny, 10 000 Kč – Zavedení československé měny, 5 000 Kč - Hrad Švihov, 5 000 Kč - Hrad Veveří v celkové hmotnosti zhruba 755 kilogramů, což přibližně odpovídá našemu loňskému zlatému úbytku,“ sdělila Lipovská.

„V letech 2012–2018 však zároveň Indie zvýšila své zásoby o 60 tun, Turecko o 270 tun, Čína o 890 tun a Rusko o 1 350 tun,“ dodala.

„Monetární zlato je zbraní ve hře nervů a v poměřování svalů, stále zůstává tím posvátným teletem z dob putování pouští. Zlatou měnu ekonomika skutečně nepotřebuje, nicméně zlaté rezervy coby symbol síly a suverenity země jistý smysl – přinejmenším deklaratorní – mají,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…