Zlo přišlo z Německa... Pavel nevyslovil, ale lidé to vědí, říká Ivan David

09.05.2024 22:05 | Zprávy

Europoslanec Ivan David za hnutí SPD zhodnotil středeční projev prezidenta Petra Pavla na pražském Vítkově ke Dni vítězství – konec 2. světové války. Podle Davida padlo z prezidentových úst nejedno neadekvátní přirovnání, např. války na Ukrajině k druhé světové válce. Byla ignorována situace, která tomuto konfliktu předcházela. Také tvrzení, že se z nacistického Německa stala demokratická země, rovněž není úplnou pravdou, jelikož navenek působí jako agresor.

Zlo přišlo z Německa... Pavel nevyslovil, ale lidé to vědí, říká Ivan David
Foto: Aby bylo jasno
Popisek: Europoslanec za SPD Ivan David

Prezident Pavel ve svém projevu ocenil vojáky a civilisty, kteří se „aktivně postavili na odpor zlu, aby mohly další generace prožít své životy v míru“, a o to více je podle něj výraznější „paradox Ruska“. 

„Rusko, tehdy Sovětský svaz, který byl podstatnou součástí spojenecké koalice, která bojovala proti agresi a nakonec ji porazila, se dnes samo stalo agresorem, který rozpoutal na evropském kontinentu válku, která si nijak nezadá s druhou světovou válkou. Naproti tomu tehdy poražené nacistické Německo se stalo po hluboké reflexi demokratickou zemí, která pomáhá udržovat stabilitu,“ dodal prezident.

Zatímco v první části podle Ivana Davida prezident celkem objektivně hodnotil podíl jednotlivých členů protinacistické koalice, v druhé části svého projevu neopomněl připomenout situaci na Ukrajině, přičemž ji hodnotil za použití typického protiruského narativu, podle něhož se Putin zřejmě špatně vyspal a ráno se rozhodl z ničeho nic napadnout Ukrajinu.

„To znamená, že oni naprosto ignorují celou tu situaci, která předcházela,“ dodal europoslanec hnutí SPD, že jsou opomíjeny kořeny rusko-ukrajinského konfliktu. „Myslím, že to je účelové, protože je tu snaha se vymanit z té situace, která povede buďto ke ztrátě autority Severoatlantického paktu, za který bojuje Ukrajina, nebo dojde k rozpoutání války, která se dostane za hranice Ukrajiny,“ pokračoval Ivan David.

Podle Davida ale Rusko nemá žádný motiv, aby rozšiřovalo své vojenské aktivity dál směrem na Západ, protože by tím mohlo pouze ztratit.

Zastavil se u dalších momentů projevu prezidenta Pavla. Ten svůj projev začal tím, že se bojovalo proti ideologii rasové nadřazenosti, nezaznělo však, ze které země a z jakého ideového směru tato ideologie přišla. Politik SPD však věří, že většině lidí nechybí znalost, že ta rasová nadřazenost byla z Německa.

„Ostatně pan prezident připomněl, že Německo je dnes demokratickou zemí, což nijak neznamená, že se demokratická země nemůže účastnit nějakých agresivních akcí. Jestliže v zemi pravidelně probíhají volby, existují tam politické strany, které demokraticky soupeří o moc, tak to nic neříká o tom, jak se ta země chová navenek.

Německo se dnes podílí, i když poněkud neochotněji než Francie nebo Británie a další země, na tlaku na Rusko v dodávkách vojenského materiálu a zbraní, takže myslím, že Německo se dnes navenek chová agresivně,“ poukázal Ivan David s tím, že i v diskusích se často připomíná, že Německo je stále okupovanou zemí, neboť jsou na jeho území stále americké, britské a francouzské základny.

Označil za neadekvátní srovnávat rusko-ukrajinský konflikt dnes v této fázi s druhou světovou válkou, jak učinil prezident? „Jsem přesvědčen, že vzhledem k objemu těch vojenských akcí na Ukrajině nelze srovnat s druhou světovou válkou v celém jejím šestiletém trvání, to je jaksi přehnaná paralela, to je neadekvátní,“ konstatoval poslanec Evropského parlamentu Ivan David.

V projevu prezidenta zaznělo, že proti nacistické agresi a proti sovětské okupaci jsme ve 20. století stáli sami. „Roky 1938 a 1968 jsou pro nás stálou připomínkou, jaké to je být obětí a jak hluboké bylo naše ponížení,“ uvedl Petr Pavel s tím, že vstupem do NATO nejen Česko, ale celá střední a  východní Evropa dosáhla těch nejvyšších bezpečnostních záruk v celé naší historii.

Sovětskou okupací prezident zřejmě myslel rok 1968, fakticky to ale byla okupace vojsk Varšavské smlouvy, upozornil Ivan David: „Je pravda, že Sovětský svaz měl největší podíl na té akci, je ale ovšem dobré připomenout, že o rozhodnutí, aby k té akci došlo, se hlasovalo a většina z těch, kteří souhlasili s tím, aby došlo k okupaci vojsky pěti tzv. spřátelených zemí, to byli neruští představitelé. Údajně jediný Rus, který byl v tom tělese, které o tom rozhodovalo, se zdržel hlasování. Takže dnes to připomínat v souvislosti s Ruskem není úplně adekvátní,“ řekl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Myslel PePa, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 10.05.2024 10:43:56
tu sovětskou okupaci, se kterou tak souhlasil, když ještě sloužil jiným pánům? Nepřijít převrat v roce 1989, tak PePa dnes vyvěšuje sovětské praporky jako divý.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…