Zloděj, mafián, monstrum. Putinův nepřítel obsáhle promluvil

04.01.2016 9:15

SvobodnéFórum.cz přineslo překlad průvodního textu k filmu Případ Čajka, který vytvořil protikorupční fond Alexeje Navalného. Průvodní text je z pera samotného ruského právníka a politického aktivisty Navalného.

Zloděj, mafián, monstrum. Putinův nepřítel obsáhle promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Jurij Čajka je generálním prokurátorem Ruské federace. Prostřednictvím svého syna Arťoma je zapleten do obrovské korupční sítě, od které by se i italská mafie měla co učit. 

Arťom Čajka podle fondu vlastní hotel v Řecku. „Hned na začátku nás překvapilo zjištění, že nikdo neví, jak pan Arťom Čajka vypadá (nikde na internetu nelze pod heslem ‚Arťom Čajka‘ nalézt jeho fotografii). Dalším překvapením bylo, že hotel byl příliš drahý i na korupční poměry tolerované u syna prokurátora. A když jsme zjistili, s kým a za jaké peníze Arťom Čajka tento hotel skutečně koupil, vstaly nám hrůzou vlasy na hlavě,“ píše Navalný. Ten se svým fondem provedl vyšetřování v Řecku, Švýcarsku, Irkutské oblasti, Krasnodarsku a Kaluze. Jejich vyšetřování trvalo více než rok. 

Podle Navalného prostřednictvím filmu upozorňují na byznys prokurátorské rodiny od roku 1999 a na to, že jde o selhání moderního ruského státu, který v této podobě nemůže sloužit lidem a plnit svůj účel. 

„Vážně nelze seriózně předpokládat, že ‚byznys‘ prokurátorské rodiny se všemi úžasnými doprovodnými efekty – od násilných převzetí firem po tajemné vraždy, od státních zakázek po obchodní spolupráci s Capkovovým gangem – se mohl odehrávat bez povšimnutí politického vedení země včetně prezidenta Putina. Ano, bezpochyby jsou mnohá fakta případu důvěrně známa jak lidem uvnitř samotného státního zastupitelství, tak i Vyšetřovacího výboru a FSB,“ konstatuje Navalnyj. 

Původní text ZDE.

„Jak se může běžný člověk u nás dovolat spravedlnosti? Očekává se, že člověk, který je obdařen většími pravomocemi, by měl být uvědomělejší než průměrný občan. Čestnější a poctivě dodržující zákony, ohleduplnější. U nás se ukazuje, že na vrcholu prokurátorské pyramidy sedí opravdová monstra, která spáchala více zločinů než 90 procent lidí, kteří sedí ve vězení,“ dodává. Podle něj vypadá myšlenka boje s korupcí směšně, když manželka vysoce postaveného prokurátora má společný podnik s manželkami banditů a vrahů. 

Podle Navalného jde o selhání státu. „Naši čelní představitelé nejsou jen ‚nepřiměřeně nákladní‘, oni jsou přehlídkou těch nejnemorálnějších a nejbezohlednějších,“ poznamenal závěrem s tím, že žádá rezignaci generálního prokurátora Ruské federace Čajky a celého vedení generální prokuratury. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…