Zlodějna. A byl u toho Špidla. Štěpán Kotrba našel mrazivý rozměr kauzy lithium

21.10.2017 13:34

V Česku se blíží do finále sněmovní volby. Od 14:00 nastane sčítání, přepočítávání a kalkulování s možnými vládními koalicemi. V závěru předvolební kampaně rozhýbala českou politickou scénu kauza těžby lithia v Česku. Analytik Štěpán Kotrba v souvislosti s ní připomněl, jak se v Česku privatizovalo uhlí. Nebude to nakonec s lithiem podobné, ptá se Štěpán Kotrba.

Zlodějna. A byl u toho Špidla. Štěpán Kotrba našel mrazivý rozměr kauzy lithium
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Štěpán Kotrba na sociální síti Facebok připomněl, jak v roce 2003 psal o privatizaci Mostecké uhelné společnosti na Britských listech Jana Čulíka. Tehdy byl premiérem Vladimír Špidla, dnešní šéf poradců premiéra Sobotky, a o něm se říkalo, že je přístupný různým názorům. K tehdejšímu premiérovi měl přístup také uhlobaron a čerstvý buddhista Antonín Koláček. Jeho podnikatelská skupina Appian tehdy uvažovala o tom, že koupí ČEZ či Škodu Plzeň.

Kotrba však už v roce 2003 upozorňoval na to, že na společnosti Appian je cosi podivného.

„V současné době chce Appian koupit i Škodu Plzeň, své aktivity chce tato skupina rozšířit i dalším směrem – uvažuje o koupi ČEZu. Někdo musí vyrábět turbíny dalším elektrárnám a někdo ty turbíny musí kupovat. To současnému premiérovi ovšem zřejmě tajná služba, na jejíž svodky prý premiér tak dá, zapomněla říci. Stejně jako mu o konglomerátu firem Appian zapomněla říci zřejmě daleko více věcí. Možná proto, že je sama neví. A to už je na pováženou.Protože žádný finanční mamut onen Koláčkův Appian není. Pouze několik prázdných skořápek, se kterými se dá hrát a které se českým bulíkům a jejich premiérovi jeví jako exotická zlatá vejce, protože je oni sami pomáhají naplnit z volných peněz těch státních podílů a firem, které do podobných zářivých amerických obalů prodávají...,“ upozornil analytik.

Vladimír Špidla se měl tehdy jako premiér zajímat, co je společnost Appian zač. Dozvěděl by se prý, že tato společnost zřízená v americkém státě Delaware registrovala své sídlo ve Washingtonu a reprezentační kancelář v Paříži. Její management se sestával v roce 1995 ze Steva Norrise, Dicka Poulsona, Larryho Eagleburgera, Toma Snydera, Anwara Zakkoura, Robina Bonadia a Melanie Fritzové. Špičkové washingtonské zázemí. Tato společnost v roce 1999 změnila název a tentýž den vznikla nová společnost Appian Group s jiným ředitelem. Tím se stal Michael W. Zarlenga z Washingtonu. „Zadáte-li do vyhledavače Google jméno Michael W. Zarlenga, objeví se vám pouze jeden novinář a jeden vydavatel komiksů. Nic moc...“ doplnil v roce 2003 Kotrba.

Celý článek naleznete zde

Ve Švýcarsku následně vznikla Appian Group Europe a tady už figuruje jméno pana Antonína Koláčka. Kdyby se ale tehdy někdo víc zajímal o jeho společnost, možná by mu podle analytika přišla podezřelá a držel by si od ní odstup. Jenže si ho nedržel a dnes víme, jak to dopadlo.

„Takhle se kdysi privatizovalo v Česku energetické uhlí – Mostecká uhelná a Appian. První fáze Václav Klaus, druhá fáze Vladimír Špidla a Slávek Sobotka. Koláček, Diviš a Groote. Nepřipomíná vám první i druhá fáze současné lithium?“ zeptal se na sociální síti Facebook Kotrba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…