Agentura Reuters již informovala o studiích z Jižní Afriky, podle kterých je varianta omikron méně nebezpečná než varianta delta, i když je nakažlivější. To samé se nyní ukazuje ve Velké Británii. Podle britské BBC mají ti, kteří se nakazí omikronem, o 50 až 70 % menší šanci, že jejich léčba bude vyžadovat hospitalizaci. Tento předpoklad je založen na datech o všech nákazách omikronem a deltou od začátku listopadu včetně dat od 132 pacientů, kteří v 67milionové Británii byli s omikronem hospitalizováni. Podle analýzy dat mají lidé nakažení omikronem také o 31 až 45 % menší šanci, že skončí na jednotce intenzivní péče.
BBC přesto varuje, že rychlost, s jakou se vir šíří, by mohla přetížit britský zdravotnický systém, čísla nakažených jsou v Británii rekordní a je otázka, co omikron způsobí starším, protože prozatím se nakazili a byli hospitalizováni hlavně lidé pod 40 let. Ministr zdravotnictví označil data za nadějná a uvedl, že situaci vláda sleduje „hodinu po hodině“, protože hospitalizací údajně přibývá. Ovšem podle dat britského statistického úřadu je míra hospitalizací stejná či podobná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.