Zmatky. Je to správná rouška? Ani strážci zákona někdy nevědí

26.02.2021 7:38

Od čtvrteční půlnoci platí povinnost nošení respirátorů či dvou roušek. Dodržování zákona kontrolují policisté a strážníci. Mají ovšem problém. Neví, jak poznat správné roušky a respirátory. Lidem hrozí za porušení vládního nařízení až deset tisíc korun pokuta. Strážníci však prý většinu pochybení vyřešili domluvou.

Zmatky. Je to správná rouška? Ani strážci zákona někdy nevědí
Foto: Facebook Tomáš Weintritt
Popisek: Policista řeší přestupek
reklama

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14894 lidí

Od čtvrtka platí ve vybraných prostorech povinnost nošení respirátoru třídy FFP2 či KN95, popřípadě nanoroušek. Možnou alternativou jsou i dvě zdravotnické obličejové masky. Dodržování těchto pravidel kontrolují policisté a strážníci. V případě porušení zákona mají možnost uložení pokuty až ve výši deseti tisíc korun. Jak informoval server tn.cz, tak ne všichni nařízení dodržují.

Nařízení porušovala například dvojice žen, které neměly zakryté ústa ani nos. Bránily se tím, že jdou do práce. „Já vím, ale takhle, když jdete spolu, měly byste mít roušku nebo respirátor. Takže vás poprosím, abyste si to nasadili,“ oponoval jim strážník.

Celý článek ZDE

Článek referoval o situaci v Jihlavě. Stanislav Maštera, zástupce velitele městské policie v Jihlavě, pověděl, že většinu prohřešků vyřešili policisté domluvou. „Kdyby to nepomohlo, můžeme uložit i blokovou pokutu až do výše 10 tisíc korun,“ dodal. Většina lidí však prý nová opatření dodržuje.

Následovala reportáž TV Nova, která pojednávala o situaci v Českých Budějovicích. Reportérka stála u zastávky MHD. „My jsme tady v podstatě od brzkých ranních hodin a musím říci, že drtivá většina lidí ta vládní nařízení dodržuje. Cestující v městské hromadné dopravě měli všichni respirátory, tedy kromě řidičů, na ty se vztahuje výjimka. Ještě jednou připomenu, že od dnešní půlnoci platí nové vládní nařízení, že ve veřejném prostoru, kde nejsou lidé schopni dodržet ten dvoumetrový rozestup, tak musí mít na ústech a nosu respirátor typu FFP2 nebo KN95, stačí také nanorouška nebo dvě roušky na sobě,“ připomněla reportérka.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

56%
3%
hlasovalo: 25085 lidí

Server Novinky.cz zveřejnil článek na podobné téma. Strážníci se totiž prý ptají, jak mají poznat správné roušky. V terénu je prý problém poznat, zda pomůcka splňuje filtrační účinnost 95 % či státní normy. „Městská policie se proto obrátí na ministerstvo zdravotnictví a bude chtít vědět, jak to při běžné kontrole zjistit,“ zveřejnily Novinky trápení strážců zákona.

„Strážníci se tedy zaměří především na případy, kdy bude ochrana dýchacích cest chybět zcela. V ostatních případech, kdy bude zjevná snaha dodržet nastavená opatření, budou pouze kontrolovat, zda ochrana alespoň vizuálně odpovídá předepsaným požadavkům,“ uvedla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

16:45 Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

Publicista Petr Brandtner se ve svém komentáři zaměřil na pořad Reportéři ČT a na reportáž s názvem …