Zmatky kolem roušek. Má je vnitro, do hmotných rezerv se nic přesouvat nebude

30. 7. 2020 10:36

S rouškami a respirátory byly zmatky od samého počátku. Ve státním skladě v současné době není jediný kus ochranných pomůcek, disponuje jimi však Ministerstvo vnitra. Jak píše server Echo24.cz, resort bude muset prostředky poskytnout i dalším ministerstvům, do státních rezerv se však žádný ochranný materiál přesouvat nebude.

Zmatky kolem roušek. Má je vnitro, do hmotných rezerv se nic přesouvat nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rouška na obličej, ilustrační foto
reklama

Respirátory a roušky ve státních rezervách chyběly již během první vlny. Premiér Andrej Babiš (ANO) se pak v polovině března podivoval, že v rezervách nic není. "Já nevím, kdo rozhodl, že ve Státních hmotných rezervách je jen 10 tisíc respirátorů, a ne dva miliony. My se všem omlouváme, ale celá planeta chce roušky a Číňani jsou jediní na světě, kteří jsou schopni to vyrobit. Když celá planeta chce roušky, je to tak, jak to je. Děláme maximum, prosíme veřejnost o pochopení, je to horší než válka,“ uvedl mimo jiné premiér. Nyní je situace obdobná - s tím, že ve skladech Ministerstva vnitra je na 67 milionů roušek či 10 milionů rukavic. 

Babiš se dušuje, že obavy, že roušky nejsou ve skladech Státních hmotných rezerv, jsou neodpostatněné. Zásoby jsou zkrátka jinde. "Domluvili jsme se na tom, že resorty si ponechají dvouměsíční potřebu a všechno nad převedou do Státních hmotných rezerv. Zboží zůstane v policejním skladu na místě,“ uvedl Babiš. 

V tuto chvíli ale Státní hmotné rezervy nedisponují žádnými ochrannými pomůcky. "K doplněni slouží právě probíhající výběrová řízení. Vypsali jsme 35 dílčích zakázek na 11 druhů ochranných pomůcek. Jde například o respirátory třídy FFP3 a FFP2, roušky, filtry, ochranné obleky, štíty, brýle, zdravotnické rukavice, návleky, čepice nebo rychlotesty,“ uvedl předseda státních rezerv Pavel Švagr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…