Zmatky kolem úplatků v Bartákově kauze Tatra. A dvojí metr vyšetřovatelů

22.08.2012 9:24

Spor o korupci v kauze náklaďáků Tatra je pořádně zamotaný. Jedná se o dvě obvinění, která proti sobě podali navzájem exministr Martin Barták a byznysmen Roland Adams. Zdá se, že policie proti nim uplatňuje poněkud rozdílnější metr. A Americká obchodní komora už varuje před mezinárodní ostudou.

Zmatky kolem úplatků v Bartákově kauze Tatra. A dvojí metr vyšetřovatelů
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Lidové noviny rekapitulují, že v roce 2006 uzavřela armáda smlouvu na dodávku terénních automobilů. Zakázku bez výběrového řízení dostala kopřivnická Tatra, která slibovala, že se na zakázce bude podílet mnoho českých firem. Slib však byl velmi zpochybněn, když Tatra zrušila smlouvu na subdodávky se společností Praga. Byl z toho dlouhý obchodní spor.

Tatru v té době vlastnila skupina americko-českých investorů, reprezentovaná Ronaldem Adamsem, a v čele dozorčí rady stanul bývalý americký velvyslanec v ČR William Cabaniss. Ten v roce 2010 přišel s obviněním, že v roce 2008 jej Martin Barták, tehdy náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové, požádal o úplatek za urovnání sporu mezi Tatrou a Pragou.

Barták byl obviněn, ale vytasil se s odvetou - sám obvinil Adamse, že mu nabízel úplatek za zprostředkování dalších zakázek pro Tatru. Kolem vzájemných obvinění se však začaly dít věci.

Před pár dny se policie rozhodla obvinit manažera Adamse z korupce, a navrhla na něj uvalit vazbu. „Návrh na vazbu jsme podali z obavy vyhýbání se trestnímu stíhání,“ vysvětluje Jan Petrásek, mluvčí brněnského státního zastupitelství. Jenže když policie minulý rok obvinila Bartáka (společně se zbrojařem Michalem Smržem), o vazbě se vůbec neuvažovalo.

Není to jediná podivnost. Obě obvinění jsou například projednávána na různých státních zastupitelstvích. První trestní oznámení, podané Američany na Bartáka se Smržem, je projednáváno v Ostravě. Bartákovo oznámení na Adamse rovněž směřovalo do Ostravy, nakonec jej však žalobci předali brněnskému zastupitelství. Důvodem je prý fakt, že nabídka úplatku měla zaznít tam.

Zajímavé je i to, že Barták i Smrž od loňského listopadového obvinění odmítali ohledně vlastní korupce vypovídat. Nyní, když byl obviněn i Adams, však svůj postoj přehodnotili a začali vypovídat.

Je možné, že kvůli těmto pochybnostem hrozí Česku i mezinárodní ostuda. Adams totiž v minulosti vykonával i funkci prezidenta Americké obchodní komory a jeho nástupce František Dostálek pro Hospodářské noviny varuje: „Tím, že se jedná o amerického byznysmena, je pravděpodobné, že se o to, co se tady děje, bude zajímat i zahraničí.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: jav

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …