Změní se církevní restituce? Peake to nevyloučila

23. 10. 2012 15:04

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) dnes nevyloučila možnost nových jednání mezi koaličními stranami a zástupci církví o podobě církevních restitucí. Jen těžko je podle ní možné majetkové vyrovnání s církvemi přijímat ve chvíli, kdy není schválen vládní balíček daňových změn a na něj navázaná podoba státního rozpočtu na příští rok. Pokud by balíček nakonec doznal změn, je podle ní možné, že by byla znovu otevřena i podoba církevních restitucí.

Změní se církevní restituce? Peake to nevyloučila
Foto: tan
Popisek: Karolína Peake na Primě

Ke změně církevních restitucí by podle Peake bylo potřeba znovu otevřít celý jejich legislativní proces. "Církevní restituce se vyjednávaly velmi dlouho, součástí (dohody) nejsou jen strany, ale i 17 zástupců církví a náboženských společností. A vrátit to zpátky k jednacímu stolu je ještě složitější než vrátit k jednacímu stolu konsolidační balíček. Rádi bychom se tomu vyhnuli, ale ta možnost existuje," prohlásila vicepremiérka.

LIDEM podpoří vše, co koalice dohodla

Vládní návrh zákona o církevních restitucích, který po senátním vetu nyní opět leží ve sněmovně, počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Návrh ostře kritizuje opozice.

Peake jménem svého uskupení LIDEM, které má osm poslanců, zopakovala, že strana je připravena podpořit všechny dohody vládní koalice. Tedy balíček daňových změn ve vládní podobě, rozpočet i církevní restituce. S podobou balíčku, s nímž vláda spojila svou důvěru, má ale problém několik zákonodárců ODS premiéra Petra Nečase, kteří žádají změny.

Podobné zásahy do už uzavřených materiálů by podle Peake ale musely být domluveny v celé vládní koalici. "Jsme připraveni všechny tyto návrhy hodit na jeden stůl a sednout si s reprezentací ODS a TOP 09 opět k projednání konsolidačního balíčku," podotkla vicepremiérka. Mluvit je však podle ní potřeba nejen o změnách, ale také o penězích, o které vláda v důsledku změn balíčku přijde.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

6:58 Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

Do sporů kolem zakázky na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou kritizuje opozice a ko…