Změnu systému ne, odmítá Kalousek. Tu chtěl i Hitler

20.03.2012 19:38

Ministr financí Miroslav Kalousek odmítá změnu systému a nastolování nového řádu. To už prý dělal Adolf Hitler nebo Pol Pot. Spíš si bude muset každý Čech sáhnout hluboko do kapsy, a to bez rozdílu věku nebo postavení.

Změnu systému ne, odmítá Kalousek. Tu chtěl i Hitler
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

„Musíme si vystačit s tím, co teď vyděláme. Můžeme sice stabilizovat, ale odskáče to další vláda. Já mám děti a vnoučata a nechci, aby se dostaly do situace Řeků či Španělů,“ uvedl Miroslav Kalousek na Radiožurnálu. Proto se prý vláda musí snažit snižovat dluh a ne ho pouze stabilizovat.

V příštích deseti letech se podle jeho názoru už nebude ekonomika Česka a Evropy propadat, spíše bude stagnovat. Přesto to nebudou nejlepší časy. Odmítá ale, že by mohla pomoci změna systému nebo „nastolení nového řádu“, tedy požadavky například Holešovské výzvy. „To říkával i Hitler, Stalin, Pol Pot. Ti všichni chtěli nový řád,“ prohlásil Kalousek.

Úspory financí a další opatření se budou týkat všech, slibuje ministr. Jde například o zvýšení DPH nebo zpomalenou valorizaci. „Spotřebitelské ceny se propadnou o 1,1 % a mírně se všem sníží reální příjmy celé populaci. A to je nutné říct, přestože je to nepopulární,“ míní.

Na stranu opozice, jež odmítá podobné Kalouskovy kroky, se postavil například i Jan Švejnar. Podle ministra jde však jen o prezidentskou kampaň. Byl to prý právě on, kdo prosazoval, že je nutné pro splacení veřejného dluhu snížit přímé odvody na pracovní místa v podobě sociálního a zdravotního pojištění, ale kompenzovat to zvýšením DPH.

Dotace z EU nejsou problém

Kalousek ale odmítl, že by se Česká republika měla obávat o peníze z evropských fondů. Nejde prý o problém pouhého Česka. Evropská komise totiž přitvrdila a programy pozastavila u 17 zemí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…