Zmrdi akcionáři. Tady demokracie končí, jde o prachy. S třešničkami v ruce nic nevybojujeme. Sledovali jsme, jak probíhala pieta u Gottwaldova hrobu

21.02.2015 16:52

REPORTÁŽ Socialismus je diktaturou pracující většiny. V něm neslouží člověk stroji, ale stroj člověku. Tato slova zněla u hrobu Klementa Gottwalda v Praze, kde se u příležitosti sedmašedesátého výročí Vítězného února shromáždili kovaní komunisti. "Málo bylo Mašínů," měl na transparentu jeden z hloučku jejich odpůrců.

Zmrdi akcionáři. Tady demokracie končí, jde o prachy. S třešničkami v ruce nic nevybojujeme. Sledovali jsme, jak probíhala pieta u Gottwaldova hrobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění u hrobu Klementa Gottwalda při příležitosti 67. výročí Vítězného února, komunistického převratu v roce 1948

Anketa

Budou se mít vaše děti na světě lépe než vy?

88%
12%
hlasovalo: 122054 lidí

"Nemůžeme jít do boje a držet v ruce třešničky, jak si to představují mnozí v poslanecké sněmovně nalevo sedící se stotisícovými platy a socialismu se mnohdy děsící poslanci. Podle nich je dostatečným bojem vystoupení v televizi a přitakání vůdcům českého kapitalismu," strefoval se ve svém projevu do poslanců KSČM tajemník KSČ 21 Vojtěch Mišičák. Na hrob položili při příležitosti sedmašedesátého výročí takzvaného Vítězného února příchozí několik květin.

Zdravice s antikomunisty

"Stop kapitalizmu" anebo "Čo si nevybojujeme, to nikdy nezískáme," stálo psáno na transparentech zhruba třicetičlenné skupinky kovaných komunistů, která na Olšanské hřbitovy vyrazila od stanice metra Flora. "Kapitalismus, vojna, bída, hnus. Ať žije socialismus. Majdanisty nechceme," skandovali. Doprovázelo je na deset policistů.

U hromadného hrobu Gusty Fučíkové, Klementa Gottwalda, jeho ženy Marty a dalších komunistů, který se nachází u zdi hřbitova, je čekala skupinka šesti odpůrců. Ti měli naopak nad hlavami hesla jako "Málo bylo Mašínů" či "Vítejte u hrobu masového vraha". Jeden z komunistů to komentoval: "Jé, fašisti přišli!" Obě skupiny pak od sebe raději oddělili příslušníci policie.

Do byznysu se nemotejte

Úvodní slovo měl předseda nové komunistické strany na Slovensku, která se jmenuje VZDOR - Strana práce, Stanislav Pirošík. Prohlásil, že ze základních lidských práv se stává byznys a pak nazval nepoctivé akcionáře "zmrdy". "Zisk je hnacím motorem kapitalismu. Všechno pro zisk, nic pro člověka. Sociální politika je naopak překážkou volného trhu a překážkou obchodu. Každý sociální krok je obrovským polenem hozeným pod nohy kapitalistů. My komunisti si naopak myslíme, že hnacím motorem má být maximální uspokojení potřeb obyvatelstva," pokračoval.

Vykořisťovatelská třída nám podle něj už tisíckrát dokázala, že když jsme ji porazili ve volbách, je ochotná dopustit vojenské převraty a krveprolévání, jen aby nepřišla o zisky a připomněl Chile v roce 1973. "Tady demokracie končí, tady jde o prachy. Hádejte se v rámci této demokracie třeba o homosexuálech, ale do byznysu se nám nemotejte," sdělil s tím, že být dnes komunistou chce mít opravdovou odvahu.

Nakonec vyjmenoval sedmnáct důvodů, proč říci ano socialismu. "Socialismus přináší reálné vysvobození se z vykořisťování. V socialismu slouží stroj člověku, ne člověk stroji. V socialismu nikdo nikomu nekrade práci, protože je přístupná všem. Socialismus je diktaturou pracující většiny. Socialismus prudce snižuje kriminalitu a vaše dítě se v něm nedostane k drogám," zní některé z nich.

Chvilka poezie

Pak jeden z komunistických organizátorů sdělil, že byla vydána reedice všech básnických sbírek básníka Konstantina Biebla, kromě jediné, kterou vydal po únoru 1948 a jmenovala se Bez obav.

"Není to tak zbytečné, jak by se snad někomu na první pohled zdálo. Zadívat se prasklou tabulí skla, starou trhlinou na nový svět za oknem, který se mnohým stále ještě zdá, jakoby přeškrtnut nedávným bombardováním anglického a amerického letectva. Mluví Klement Gottwald na Staroměstském náměstí. Už se zas sypou okna, v duchu všech nepřátel. Nevadí. Znamenají-li okna starého světa, znamenají-li jejich střepy štěstí, přes všechny nálety, které přišly a snad ještě přijdou, přes všechny nálety všech nepřátel lidově demokratické republiky, čeká tě ,Evropo, velká a slavná budoucnost," zní část jedné z básní, kterou přednesl.

Komunisté mají čisté svědomí

"Skuteční lidé práce, dělníci, malí a střední rolníci, drobní živnostníci, inteligence byla v odhodlání pokračovat na cestě rozvíjení národa a národní demokratické revoluce socialistickým směrem. Rozhodující, klíčovou a nezastupitelnou úlohu zde sehrál jako předseda vlády, soudruh Klement Gottwald. Vyvrcholení únorových událostí z roku 1948 bylo poučením, nástrojem a příkladem vývoje společnosti. Komunisti budou s úctou tyto události vysvětlovat, připomínat a nepřipustí, aby je kdokoliv špinil, pomlouval a zkresloval," řekl tajemník KSČ 21 Vojtěch Mišičák.

"Komunisté se namají za co stydět, mají čisté svědomí. V socialismu měl každý právo na práci, bezplatné vzdělání a kvalitní život v době míru. V té době neznali lidé žádné bezdomovce, ani kruté sociální sebevraždy. Znali úctu člověka k člověku. Dnes to říct nemůžeme. Blížíme se k bídě národa, kterou si člověk nezaslouží," dodal, což u odpůrců vzbudilo posměch. Pak poděkoval mnoha mladým lidem věrným marxismu-leninismu, které vidí kolem sebe. V tu chvíli tam ale až tolik mladých lidí nebylo. Zpívala se československá hymna.

Hovoří odpůrci komunistů

Odpůrci komunistů se v pozdějších vyjádřeních překřikovali jeden přes druhého. "Strašně se stydím za mladé lidi, co zde jsou. Mají přístup k informacím a stojí zde s rudým praporem. To nechápu," sdělil jeden. "Od babičky slyšeli, že za komunismu bylo líp, všichni měli práci, co jíst, kde bydlet. Pokud ale v pohraničí člověku nevisel pes na krku nebo po něm nestříleli, protože se chtěl podívat ven," podotkl druhý.

"Dědeček v Mnichově asi taky bude s láskou vzpomínat na wehrmacht, ale tam to každý odmítne. Kdyby se v Německu někdo postavil před Reichstag, vytáhl portrét Hitlera a hákový kříž, svět se z toho posere a jde sedět. Tady je to každýmu jedno. Máme protikomunistický zákon, co tyhle dvě ideologie staví naroveň, akorát ho nikdo nebere vážně," rozčiloval se třetí. Obě skupiny se nicméně pokojně rozešly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…