Známe pravý důvod odvolání ministra Staňka: Prstem ukázali i na jeho manželku. A těch pikantností je mnohem víc

16. 5. 2019 18:10

Ministr kultury ve středu oznámil svou rezignaci ke konci května. Umělci začali slavit, že je to jejich vítězství po sérii demonstrací požadujících Staňkovu rezignaci kvůli odvolání Jiřího Fajta, šéfa Národní galerie. To je však iluze pražské kavárny. ParlamentníListy.cz získaly velmi detailní svědectví o podhoubí, které nakonec vedlo k pádu nevýrazného šéfa kulturní obce.

Známe pravý důvod odvolání ministra Staňka: Prstem ukázali i na jeho manželku. A těch pikantností je mnohem víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé čtení zákona, ve kterém se upravuje pobírání platů za kumulované funkce veřejných činitelů

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10849 lidí
„Tonda skončil, protože pil krev už i sociálním demokratům v jeho Olomouci, všem bylo jasné, že škodí,” řekl pro ParlamentníListy.cz zdroj z Lidového domu. Jeho identitu jsme slíbili neodhalovat.

Antonín Staněk podle jeho slov dopustil, aby se mu stalo to nejhorší, co může politika potkat: stal se směšnou figurou, z níž si dělali legraci nejen umělci, ale i novináři a členové jeho vlastní strany.

Začátek jeho konce prý byla účast na křtu knihy komunistického poslance Miroslava Grebeníčka na sklonku loňského roku. Logika jeho výmluv (nic jsem nekřtil, jen jsem tam přišel) byla podle našich zdrojů podobná logice Billa Clintona, který kdysi tvrdil: Trávu jsem nekouřil, protože jsem nešlukoval.

„Bohužel český ministr nemá ani špetku Clintonova šarmu, ani manželku s politickým instinktem, která mu poradí (nařídí), co má dělat," dodal náš zdroj a v podobném duchu plném otevřených vzpomínek i pokračoval.

„Takže Staněk vymetal akce, kde se mohl vyfotit s Helenou Vondráčkovou, ale na premiéry, koncerty nebo vernisáže Staňkovi nechodili, protože to byly akce buďto dlouhé, nudné či tam bylo moc sluníčkářů, jimž olomoucký exprimátor a expert na zbytečné zastávky vyhlásil válku. Často to byla kombinace všech tří důvodů současně. Popularita v kulturních kruzích proto byla na nule a veřejnost, pokud vůbec Staňka zaznamenala, tak jako echo z dob normalizace, jako křížence dietlovského tajemníka KSČ Pláteníka a ambiciózního, ale úplně neschopného doktora Cvacha," sdělil pro ParlamentníListy.cz uvedený zdroj. Jeho slova potvrdil i další muž z Lidového domu.

„Snažili jsme se ho přimět, aby zapracoval na komunikaci a zviditelnil pozitivně ČSSD, vždyť měl k dispozici skvělý rezort, vzpomeňte si na Dostála nebo Jandáka,” vypráví vysoce postavený člen ČSSD.

Jenže jakmile se exministr Staněk začal prezentovat víc, bylo prý víc doktora Cvacha a Pavel Dostál pořád nikde. V Lidovém domě nad ním víceméně zlomili hůl, prioritou byl sjezd a eurovolby.

Potom však Antonín Staněk odvolal Jiřího Fajta, ředitele Národní galerie v Praze (NG), a šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba kvůli manažerským pochybením, Fajta navíc kvůli podezření, že se nezákonně obohatil a vyplácel si milionové honoráře. Předseda ČSSD Jan Hamáček ho podpořil, i když se rozjela mediální kampaň na podporu obou ředitelů, kdy všichni doufali, že Staněk dokáže situaci uklidnit a vyřešit.

Anketa

Byl podle Vás Jiří Fajt odvolán z čela Národní galerie oprávněně?

95%
3%
hlasovalo: 6953 lidí
Ministr kultury naopak přiléval olej do ohně, vedením NG pověřil bývalého manažera Babišovy pekárny a arogance jeho veřejných výstupů se podle našich zjištění stupňovala.

„Úplně se zbláznil, vyhlásil válku kulturní frontě, svému rezortu. Už bylo vedlejší, jestli Fajt něco provedl, dokázal vyděsit všechny ředitele kulturních institucí, že je vyhodí. Vyděsil i ministerstvo, že bude problém hledat kvalitní manažery do kultury, protože po této bouři nebudou chtít pod Staňkem pracovat. A další prostě urazil tím, jak se chová,” popisuje atmosféru vysoký úředník z resortu kultury.

Poslední Staňkův majstrštyk byly Otázky Václava Moravce, kde musel Jan Hamáček obhajovat dopis, kterým pověřený šéf NG nabízel Fajtovi, vyhozenému za problémy s penězi, post finančního ředitele. Staněk tuto absurditu hájil tvrzením, že to jinak nejde. To už pohár trpělivosti v Lidovém domě přetekl definitivně a předseda strany ministra vyzval, aby rezignoval k 31. květnu na funkci člena vlády.

I forma rezignace ukázala, že Tonda na ministerskou funkci prostě neměl. Uraženost, dětinská neústupnost, přesvědčení o vlastní genialitě a především neloajalita a neochota být týmový hráč, neochota připustit, že ČSSD pouze škodí,” vysvětluje pro naši redakci vysoce postavený sociální demokrat. Socdem se podle něj ulevilo, protože Staněk představoval čím dál tím větší problém. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…