Známý ekonom píše z Kchun-mingu: Učme se od Číňanů

27.07.2012 9:31

V nejlidnatější zemi světa nabírají města na síle. Roste tam silná střední a vyšší vrstva, která si dobře vydělává a potáhne ekonomiku. Předáci města Kchun-ming například řeší, jak využít ve svůj prospěch rychle rostoucí jihovýchodní Asii.

Známý ekonom píše z Kchun-mingu: Učme se od Číňanů
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Evropa by se prý z uvažování čínských politiků mohla učit. Ve svém komentáři pro deník MF Dnes se to snaží dokázat mediálně frekventovaný analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Evropa umí prý jen mluvit

Evropští politici by měli mít jasnější vize. Viceguvernér jedné z čínských provincií Čchen Wej-ken by mohl jít příkladem. "Chceme tady mít zaprvé automobilky, zadruhé chceme více petrochemie a zatřetí budeme investovat do ekoinovací," cituje Michl jeho slova a je dle něj příjemné, když politik neříká samá klišé a je stručný a jasný.

Pokud se projeví problém v Evropě, reagujeme na něj naopak obrovským klišé. Za vše prý mluví výroky šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové nebo prezidenta Evropské měnové banky Maria Draghiho. "Uděláme všechno pro to, aby eurozóna přežila. A věřte mi, bude to stačit," řekl Draghi. Jako co tedy udělají? Půjdou přes mrtvoly? A proč to tedy neudělali? Ptá se analytik.

V Asii vědí, co chtějí

Evropa by mohla být skromnější. Michl mluvil s jedním vlastníkem obří realitní firmy, který čínský trh popisuje slovíčkem "steady". To je něco jako rovnoměrný, pevný, ustálený trh, i když to znamená třeba pozvolnější růst. "Pro Evropu tohle všechno bylo vždycky málo. Touha politika byla vždycky hnát ekonomiku i integraci maximálně dopředu. Hlava nehlava. Na dluh. Až jednou..." píše analytik.

Netvrdí, že v Číně a vůbec celé Asii je vývoj dokonalý. "Není pochyb, že i sem přijde jednou recese. Ale jinak je patrné, že v Asii prostě vědí, co chtějí. Oni si totiž pamatují, jaké to bylo, když byli na dně. To současná evropská generace nezažila," je přesvědčen Michl.

V Jižní Koreji se běžně plánuje třeba na šedesát let dopředu. "V Evropě netušíme, co bude s eurem za šest měsíců..." uzavírá svůj komentář pro MF Dnes analytik Aleš Michl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jděte do prde*e! Vy jděte do prde*e!“ Agrese v ČT. Sochař Černý se „pral“ s kurátorkou

10:25 „Jděte do prde*e! Vy jděte do prde*e!“ Agrese v ČT. Sochař Černý se „pral“ s kurátorkou

Spor o umístění stíhaček Spitfire s motýlími křídly na fasádě pražského obchodního domu Máj vyústil …