Známý europoslanec vzkazuje do Maďarska: Je to prosté. Když nectíte evropské hodnoty, nepotřebujete ani evropské peníze

05.05.2018 19:46

Evropská komise včera představila svůj návrh rozpočtu pro období mezi lety 2021 až 2027. V rámci diskuse přišla řeč také na maďarského premiéra Viktora Orbána, kterému vyčinil europoslanec Guy Verhofstadt.

Známý europoslanec vzkazuje do Maďarska: Je to prosté. Když nectíte evropské hodnoty, nepotřebujete ani evropské peníze
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Rozpočet na další období by měl činit asi 1,28 bilionů eur a Evropská komise při sestavování návrhu musela zohlednit zejména brexit. „Výpadek“ v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU činí asi třináct miliard liber. K jeho pokrytí tak bude nutné, aby členské státy zvýšily svůj příspěvek do společné pokladny na 1,1 % HDP. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker označil návrh rozpočtu za „ambiciózní, vyrovnaný a spravedlivý pro všechny“.

Anketa

Kdo byl nejhorším ministrem obrany?

hlasovalo: 6358 lidí
„Předkládáme návrh rozpočtu, který se stane základem pro další vyjednávání. Tento rozpočet je z pohledu své struktury skutečně inovativní a zjednodušuje zavedená pravidla,“ popisoval počin EK její šéf Jean-Claude Juncker. Tvůrci rozpočtu na období po roce 2021 mimo jiné nově počítají s tím, že by země, které nebudou dodržovat evropské hodnoty, mohly o část získaných příspěvků přijít. Aktuálně se v této souvislosti hovoří zejména o Maďarsku a Polsku.

Obě země podle Bruselu podkopávají nezávislost soudního systému a maďarská vláda podle nedávno zveřejněné zprávy nizozemské europoslankyně Judit Sargentiniové ohrožuje nezávislost médií a nectí práva menšin. A právě Orbánovu vládu v nepříliš lichotivém světle zmínil ve svém projevu v rámci diskuse bývalý belgický premiér a dlouholetý europoslanec Guy Verhofstadt, který ocenil možnost odebrání části poskytnutých peněz v případě nedodržování „evropských hodnot“.

„Návrh nového rozpočtu sice není přímo revoluční, ale přináší celou řadu pozitivních změn. Pokud vláda některého ze členských států EU nerespektuje evropské hodnoty, nepotřebuje také evropské peníze. To je prostě skutečnost, která je zcela správně v tomto návrhu zakomponována. Evropské peníze jsou podle mého názoru určeny na pozvednutí národních ekonomik, a nikoli k tomu, aby si za ně Orbánova rodina postavila v místě svého bydliště nový fotbalový stadión,“ hřímal Verhofstadt.

Návrh rozpočtu vzbudil ohlasy také v Polsku. Především fakt, že by v příštím období mohla země získat o osm až deset miliard eur méně, než tomu bylo v současném období. Varšavy se citelně dotýká skutečnost, že Evropská unie hodlá snížit o sedm procent výdaje na zemědělskou politiku. Rozpočet se však ještě může změnit, protože v následující fázi dostanou prostor pro vyjádření jednotlivé členské státy EU.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

8:18 Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

Vláda uvažuje o vytvoření speciálního elektrického tarifu pro drobné odběratele. Čili došlo na slova…