Známý levicový politolog vyloučil velkou koalici. Pravici prý odepsaly asociální vylomeniny

26.09.2013 17:03

Politolog Lukáš Jelínek v Deníku Referendum kritizuje středeční výroky politiků v předvolební debatě ČT, kteří radili německým kolegům, aby neuzavírali velkou koalici. Podobné výkřiky Jelínek považuje za důsledek absence kompetentní a srozumitelné ideové debaty.

Známý levicový politolog vyloučil velkou koalici. Pravici prý odepsaly asociální vylomeniny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Jelínek

Vytváření nepřekonatelné zdi mezi levicí a pravicí není podle něho dobré. „Vedeme svaté války nikoli z přesvědčení, ale z pohodlnosti. Přesně tak, jak velí úroveň politiky a kondice partají. Když dojde na lámání chleba, pravice i levice se uchýlí do nejvzdálenějšího kouta. Nejenže cítí potřebu formulovat co nejradikálnější poselství voličům, ale také se chovají paranoidně a na kritiku reagují jako zvíře zahnané do úzkých,“ myslí si.

Před velkou koalicí varuje Zeman

O to překvapivěji pak působí, když domnělí nepřátelé začnou spolupracovat. „V České republice chybí kompetentní a srozumitelná ideová debata vedená z levicových a pravicových pozic. I na tom se projevuje absence kvalitní výchovy k občanství a podceňování politických nadací. Levice s pravicí pak válčí vysloveně primitivními zbraněmi, přitom jakmile se ukáže být opačná alternativa – zejména z hlediska jednotlivců - lukrativnější, na původní rozmíšky je zapomenuto,“ konstatuje.

Pravice se nicméně u nás znemožnila natolik, že podle Jelínka – na rozdíl od názorů prezidenta Zemana a mnohých dalších - nepřipadá velká koalice vůbec v úvahu. „Vítězství podle všech průzkumů připadne sociálnědemokratické levici, která v duchu politické polarizace nechce o velké koalici ani slyšet. Nikdo se jí přitom nediví: TOP 09 i ODS předvedly v minulosti tolik asociálních vylomenin, že jsou minimálně na jedno volební období mimo hru. Tím obě pravicové strany odvedly největší kus práce na kampani ČSSD,“ domnívá se Jelínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…