Znechucení v Itálii po schůzce papeže s imámem. Lidé i noviny už se Svatému otci normálně vysmívají

25.05.2016 19:29 | Zprávy

V pondělí 23. května 2016 se uskutečnila ve Vatikánu papežská audience, na které byl přijat Ahmed al Tayyeb, vrchní imám mešity Al Azhar. Ta je spolu s přilehlou univerzitou považována za nejvyšší teologicko-akademickou autoritu sunnitského islámu. Soukromý rozhovor papeže s vrchním imámem trval asi půl hodiny a mělo se při něm mluvit o odmítání násilí a terorismu.

Znechucení v Itálii po schůzce papeže s imámem. Lidé i noviny už se Svatému otci normálně vysmívají
Foto: Radio Vaticana
Popisek: Papež František v Evropském parlamentu

Pozvání dostal Ahmed al Tayyeb letos v únoru, když káhirskou univerzitu navštívil monsignor Miguel Àngel Ayuso Guixot, sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog, v doprovodu apoštolského nuncia v Egyptě monsignora Bruna Musarò. Při této příležitosti monsignor Ayuso předal Velkému imámovi list kardinála Jeana-Louise Taurana, předsedy téhož vatikánského úřadu, který vyjadřoval svou ochotu přijmout Ahmeda al-Tajíba v Římě a doprovodit jej na oficiální papežskou audienci. Na tu tedy v pondělí došlo a snímky papeže objímajícího muslimského hodnostáře obletěly svět.

Ne vždy přitom byly hodnoceny pozitivně – spíše naopak. Zejména kvůli názorům islámského učence. Ve svých kázáních totiž al Tayyeb opakovaně svolává celý arabský a muslimský svět proti „společnému sionistickému nepříteli“ a příliš pochvalně se nevyjadřuje ani o křesťanském Západu. Odsuzuje barbarské praktiky Islámského státu, ale především je Ahmed al Tayyeb považován za krutého antisemitu. V roce 2011, ještě za papežova předchůdce Benedikta XVI., přerušil styky s Vatikánem poté, co papež vyzýval k ochraně křesťanů na Blízkém východě v době „arabského jara“.

Ahmed al Tayyeb mimo jiné s oblibou školí své věrné, jak správně  bít  ženy. „Podle Koránu – jak  řekl Velký imám – nejdříve přijde varování, pak spaní na oddělených lůžkách, nakonec tělesný trest,“ káže. Dokonce vysvětlil, jak správně fyzicky trestat: mluvil o „lehkém bití“, jako jsou  „rána pěstí“ nebo „šťouchance“.

Proto návštěva v Itálii příliš nadšení nevyvolala. V novinových komentářích k události se lze mimo jiné dočíst: „Bergoglio zaprodává křesťany islámu, namísto aby se staral o pronásledované a  zmasakrované křesťany jeho muslimskými přáteli, stýská se mi po Benediktovi XVI.“

Například politik Matteo Salvini z konzervativní strany Liga severu řekl v rádiu Padania, že neví, z jakého důvodu papež objal osobu tohoto typu, a nechápe, jak si ve Vatikánu vybírají své hosty.

„Italská veřejnost byla doslova pobouřena, když tohoto imáma chtěla v říjnu 2015 pozvat předsedkyně poslanecké komory Laura Boldrini. To, že al Tayyeba pozval papež, ji šokovalo ještě více,“ řekla k tomu ParlamentnímListům.cz Čechoitalka Monika Pilloni.
 

Podle ní mají Italové čím dál větší problém podobné aktivity papeže Františka akceptovat a zaznívají dokonce názory, že „Bergoglio se setkal se svým nadřízeným“.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…