Znepokojivé informace z války o Donbas: Možná malují čerta na zeď, ale jsou to zajímavé podrobnosti

28.05.2015 17:42

Ruská armáda shromažďuje jednotky na hranici s Ukrajinou, uvedla agentura Reuters. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg potvrdil na think tanku ve Washingtonu, že Rusko rozmístilo na 250 letadel a 700 kusů těžkého vojenského vybavení na hranicích s Ukrajinou jako součást vojenského cvičení. Informovala o tom agentura Reuters.

Znepokojivé informace z války o Donbas: Možná malují čerta na zeď, ale jsou to zajímavé podrobnosti
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Přeprava tanku, ilustrační foto
reklama

Tanky, transportéry a těžká artilerie v třikrát takovém počtu jako v březnu tohoto roku. A denně vlakem přijíždějí stále další. Automobilům chybějí poznávací značky a vojákům zas insignie, podobně jak tomu bylo u proruských jednotek na východě Ukrajiny při poslední Ruskem nepřiznané invazi.

K té došlo minulý srpen, kdy jednotky zbavené veškerých poznávacích znamení a insignií překročily ukrajinské hranice. A i když v únoru podepsaly všechny strany konfliktu dohodu o klidu zbraní, boje a přestřelky mezi ukrajinskými vládními jednotkami a separatisty stále probíhají, například nedaleko Mariupolu.

Tak to nyní vypadá třicet kilometrů od ukrajinských hranic na kuzminském vojenském cvičišti. Rusko se prozatím nijak nevyjadřuje, je však důležité zmínit, že prašnou cestu ze cvičiště směrem k hranicím nedávno někdo opravil. Doprava těžké techniky je tedy jednodušší. A na konci této cesty je pak Luhansk, tedy region kontrolovaný separatisty.

Celý text zde

Nedávno se vojenský velitel NATO, generál Philip Breedlove, vyjádřil, že „věří tomu, že separatisté využívají dohody o klidu zbraní k přípravě nové ofenzívy“. Moskva se tímto krokem možná snaží přimět Ukrajinu ke sjednání lepších politických podmínek i přes příměří.

Generální tajemník NATO Stoltenberg však Rusko neosočil z využívání této přehlídky jako zástěrky pro budoucí invazi.

Existuje stále ještě možnost, že nejde o přípravu invaze, pouze o prostředky k zastrašení současné ukrajinské vlády. Udržovat ji v nejistotě, zda Rusko zaútočí či nikoliv, může být součástí psychologického boje určeného právě k destabilizaci Ukrajiny.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

20:40 Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

Ombudsman Stanislav Křeček tvrdí, že problém diskriminace Romů v české společnosti není veliký. „Roz…