Zničení Babiše: Konkrétní návrhy. Je to vážné. A už je dusno

25.07.2019 11:00

Šéf ODS Petr Fiala by měl být protikandidátem Andreje Babiše (ANO) v nadcházejících sněmovních volbách. Čtyři opoziční lídři mají nyní první body společného postupu, píše server SeznamZprávy. Někteří však oponují. Například exčlenka ODS Karolína Stonjeková se velmi výrazně rozčílila, že nejde o plán, jak porazit Babiše, ale jen o idiotskou snahu Petra Fialy udržet v politice TOP 09 a STAN.

Zničení Babiše: Konkrétní návrhy. Je to vážné. A už je dusno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Předsedové ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN mají jasný cíl – porazit babišovce v příštích sněmovních volbách. Nyní si společně vyměňují představy, jak by koalice měla vypadat a fungovat. Představa je jasná, píše server. Měla by být společná kandidátka, jeden společný kandidát na premiéra a maximálně pět nebo šest programových priorit, jež budou čitelné pro voliče.  

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 35050 lidí

„Chci sestavit vítězný tým, abychom mohli prosadit potřebné reformy. Uvědomuji si, že všechny formy spolupráce mají své klady i zápory. Ale pokusíme se hledat to, co nás spojuje, ne to, co nás rozděluje,“ uvedl Fiala. Nikdo příliš o spojenectví hovořit nechce, podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je potřeba nadstandardní velkorysosti. 

Původní text ZDE.

První úkol pro nás všechny je prodiskutovat si to doma u sebe ve stranách, aby společný blok měl od počátku podporu členské základny. Víme, že uvnitř všech stran tomu budou předcházet velmi složité debaty,“ říká lidovecký místopředseda Jan Bartošek. 

„Tohle ve skutečnosti není žádný plán, jak porazit Babiše!!! To je prostě jen idiotská snaha (Petra Fialy) udržet za každou cenu v politice TOP09 a STAN. O NIC jinýho tady nejde! Pikantní navíc je, že ODS tento tah připravuje bez jakékoli diskuse uvnitř členské základny. Vrací se tak blahá praxe, na kterou strana najela za ‚blahého‘ Topolánka, kdy se prostě členské základně jen suše oznámilo, co se dohodlo a navrch se ještě sdělilo, že se to zkrátka musí respektovat. Tečka! Názor členstva byl stranickému vedení buřt. Topol svého času hodně vsadil na to, aby za každou cenu udržel v politice Kalouska. A jak to dopadlo, víme – dojel na to! Fiala je teď v podobné situaci, která ale skončí úplně stejně – jen s tím rozdílem, že on nezachraňuje jen jednoho zoufalce, ale hned dva. Nicméně dojede na to zrovna tak, jako ten Topol. A dobře mu (jim) tak! Je to holt daň za to, že politik namísto dělání politiky začne mesiášsky zachraňovat svoje protivníky,“ zareagovala na informaci exčlenka ODS Karolína Stonjeková.

Své pak uvedl i moderátor Jaromír Soukup. „Opoziční pravicové strany se domlouvají na vytvoření společného SUPERbloku, aby porazili Andrej Babiš. A ODS – Občanská demokratická strana už oznámila, že si přeje pozici SUPERlídra pro předsedu Petra Fialu. No, aby to nebyl nakonec SUPERprůšvih. Pan Fiala si říká o premiérské křeslo, dokonce už zveřejnil své priority. Ale teď je otázka, zda mu někdo řekl, že má ODS i po pěti letech jeho řízení v preferencích jen 15 procentních bodů a strana mu v oblíbenosti spadla až za Piráty. Já bych mu to klidně i řekl, ale pan profesor politologie bohužel do Duelu Jaromíra Soukupa ne a ne přijít... Proč asi,“ uvedl.

„Dojemné, že máme plán proti Babišovi, ale jestli vznikne čtyřkoalice pod vedením Fialy, budu volit Piráty,“ podotkl aktivista Tomáš Peszynski. 

K celé snaze se vyjádřil také marketingový expert Jakub Horák, a to pro Parlamentní listy. „Dopadne to tak, že se chvíli budou na facebooku předhánět v prohlášeních, kdo první přišel s nápadem spojit síly, a pak neudělají nic. Takovou věc má smysl udělat až těsně před volbami – obvykle se podobné operace realizují pod názvy typu ‚Kandidátka národní spásy‘, ‚Občanské fórum‘ nebo podobně. Nadefinuje se minimální průnik – např. odstranění diktátora, a oznámí se, že program nové vlády se bude řešit po volbách. Kampaň pak strany dělají převážně na kroužkování svých kandidátů. Což – jak se ukázalo na příkladu Dominika Feriho vykroužkovaného nahoru z posledního místa kandidátky – je funkční a efektivní metoda,“ poznamenal. „Pokud takový blok vznikne, bude se týkat STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, v žádném případě v něm nebude ODS. V té straně je nával, bojuje se tam o každé místo na kandidátce. Od Fialy to je něco jako snahy o mezináboženský dialog od katolické církve, tj. asimilace či rozpuštění lokálních protestantů,“ dodal ještě.

Rozhovor najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …