Znovu volební bordel, špatně sečtené hlasy. Co s tím lze dělat? Prý nic

01.06.2019 14:20

Jak se ukazuje, problémy se sčítáním hlasů při volbách stále přetrvávají. V některých obcích po bližším prozkoumání výsledku voleb se vynořují doslova kuriózní a zároveň alarmující údaje. Volební komise hlasy špatně počítaly, takové chyby prý ani do budoucna nelze vymýtit, informuje server Aktuálně.cz.

Znovu volební bordel, špatně sečtené hlasy. Co s tím lze dělat? Prý nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

V některých obcích voliči odevzdali více než sto procent platných hlasů, jinde zas údajně naprosto všichni hlasující udělili preferenční hlasy. Přitom většina voličů této možnosti vůbec nevyužívá. Problém se sčítáním hlasů tak i dva roky poté, co kvůli podezřele inkasovaným kroužkům nařídil Nejvyšší správní soud přepočítat část hlasů ve sněmovních volbách a nakonec se opravoval původní výsledek, stále přetrvává.

Anketa

Jste pro vypsání předčasných voleb do sněmovny?

17%
83%
hlasovalo: 27039 lidí

Například v jednom z okrsků v Novém Jičíně podle oficiálních výsledků využilo oba dva své preferenční hlasy všech 70 voličů hnutí ANO, 67 z nich je navíc udělilo stejným lidem. Jedničce kandidátky Ditě Charanzové a dvojce Martině Dlabajové. Alespoň tak to říká záznam volební komise, uvádí server.

Skutečnost ale prý mohla být o dost odlišná. Není pravděpodobné, že by se kroužkovat rozhodli úplně všichni voliči jedné strany. Ještě k tomu, aby si až na tři výjimky vybrali stejné dvě kandidátky. Pro srovnání server poukázal, že v sousedních okrscích stejného města možnost kroužkovat využilo jen 44 procent, nebo dokonce jen 18 procent voličů ANO. První Charanzová s druhou Dlabajovou dohromady obdržely jen pětinu z těchto preferenčních hlasů.

Zdaleka to není případ ojedinělý. Podobné výsledky u různých stran lze vysledovat i v okrscích v Brně, Plzni, Ústí nad Labem, Praze 14, Kamenných Žehrovicích na Kladensku nebo Nezdenicích na Uherskohradišťsku. Vše tedy nasvědčuje tomu, že někteří členové komise postupovali při sčítání špatně.

S velkou pravděpodobností se stalo to, že pokud voliči své možnosti udělit preferenční hlasy nevyužili, komisaři je automaticky přidělili prvním dvěma kandidátům, místo aby je nezapočetli nikomu. Podle Českého statistického úřadu, jenž má na starosti školení komisařů, se tak mohlo stát proto, že lidé neuposlechli instrukce, jež obdrželi. Zároveň však nevylučuje, že v malých okrscích skutečně mohli preferenční hlasy využít všichni voliči. 

Případná chyba podle úřadu mohla nastat také i rozdělením komise do několika skupin, které vyhodnocovaly přednostní hlasy na hlasovacích lístcích jednotlivých stran, což je v rozporu s pokyny. Někteří členové komise tak postupovali patrně správně a někteří zřejmě chybně – ve snaze sečíst hlasy co nejdříve nejprve rozdělili hlasy podle stran a každý komisař pak počítal preferenční hlasy jiné strany.

„Volby jsou největší logistická operace, kterou stát dělá. Účastní se jí na sto tisíc lidí. Nemůžete vyloučit chybovost, to v takovém systému nejde,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. 

Původní zdroj ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…