Zóna destrukce a destability se přibližuje, řekl ministr Herman při otevření Nového divadla v Plzni

04.09.2014 9:32

Vůbec první budova divadla, postavená po roce 1989, byla slavnostně otevřena v Plzni. I přes řadu kontroverzních kauz a dohadování napříč politickým spektrem začalo Nové divadlo sloužit svému záměru. Na slavnostním zahájení, při kterém byla uvedena Prodaná nevěsta, byla přítomna řada hostů, v čele s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

Zóna destrukce a destability se přibližuje, řekl ministr Herman při otevření Nového divadla v Plzni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Ten při úvodním projevu mimo jiné řekl: „Je to poprvé v mém životě, kdy jde o otevření nového a moderního divadla, a to právě ve vašem krásném městě. Plzeň je v tomto kontextu výjimečným městem. V roce 1902 zde bylo vybudováno jedno z nejhezčích českých divadel, které slouží občanům a divadelníkům dodnes. Obě světové války však zničily tuto tradici multikulturního města. Otevření tohoto divadla je pro mě důkazem, že Česká republika a město Plzeň v Evropě opravdu jsou. Úspěchem v soutěži Evropské hlavní město kultury v roce 2015 potvrdila Plzeň nejen své kvalitní kulturní zázemí, ale navázala tak na svou bohatou historii. Nové divadlo je zároveň jedním z nejdůležitějších projektů, který podpoří rozvoj živého umění nejen v tomto městě, ale v celé ČR. Velmi si cením toho, že se na přípravě projektu Nového divadla podíleli odborníci z Velké Británie, Německa, Portugalska. Je to projekt, který je příkladem toho dobrého, co České republice přineslo členství v Evropské unii. Je třeba poděkovat i za podporu z evropských fondů a Evropské investiční banky, která umožnila městu tento náročný projekt realizovat.“

Nové divadlo signalizuje úspěch Evropského města kultury

„Máme z toho velikou radost,“ pokračoval dále šéf rezortu kultury, „že jsem tady s vámi. Jsem hrdý na všechny, kteří se na tomto úspěchu podíleli. Česká republika se i prostřednictvím města Plzně vrací ke své bohaté evropské tradici a přináší tím i naději, že právě spolupráce evropských kultur je tím, co nám přinese nejenom ekonomickou prosperitu, ale i hodnotný duchovní obsah naší společnosti. Přeji všem velké úspěchy v tomto divadle i mnoho radosti při realizaci celého projektu Evropské hlavní město kultury 2015.“

Děkovačka politikům, zvláště pak ODS

Současný ředitel Národního divadla, donedávna ještě šéf plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, Jan Burian, prohlásil před zaplněným hledištěm: „Vím, že se dějiny netvoří velkými gesty a velkými slovy, ale každodenními kroky každého z nás. Historie je totiž součet mnoha kroků, mnoha lidí, kteří umí a chtějí jít po společné cestě. Ve skutečnosti je to jen další krok na cestě, kterou pokračuje a zároveň začíná umělecká cesta tohoto divadla. S námi po téhle cestě šla velká spousta lidí. Každý, kdo po té cestě šel, v jednotlivém úseku té cesty byl nějak důležitý a nepostradatelný. Chci poděkovat mnoha lidem. Z politiků nemohu zapomenout na Marcelu Krejsovou, ale také Jirku Uhlíka, Petra Runda (všichni členové ODS - pozn. red.) a v prvé řadě a opravdu upřímně pana primátora Martina Baxu, který vsadil do tohoto projektu velkou část své kariéry. Děkuji také všem členům zastupitelstva, že přes všechny kontroverze jsme se dostali až k tomu, že toto hlediště je plné lidí - a věřte tomu, že pro divadelníka není krásnějšího pocitu.“ Po očividně dojatém primátorovi Martinu Baxovi (ODS) to byl druhý řečník, který vyzdvihl bývalou náměstkyni primátora, pro mnohé poměrně kontroverzní osobu Marcelu Krejsovou. V závěru svým zvoláním „Zlomte vaz!“ možná poněkud překvapil přítomné politiky a byznysmeny.

Po V. Havlovi nebude divadlo, ale aspoň lavička

Pro ParlamentníListy.cz Daniel Herman řekl: „Nové divadlo v Plzni se mi obrovsky líbí, myslím si, že budování a otvírání divadel je známkou dobrých časů. Zvláště na pozadí toho, že zóna destrukce a nestability se nám tolik přibližuje, tak si myslím, že je třeba si vážit toho, že žijeme v době a v zemi, kdy můžeme otvírat nové divadlo. Děkuji radním za odvážný postoj a krok a za to, že dokázali tuto ideu také uskutečnit.“

Na otázku ohledně možného pojmenování Nového divadla po exprezidentovi Václavu Havlovi, které rozpoltilo před několika měsíci krajskou metropoli, ministr kultury pro naši redakci diplomaticky řekl: „Nechci vstupovat do zóny, která mi nepřísluší. Zřejmě tento výsledek vyplynul z nějaké širší diskuze, která byla vedena. Rozhodnutí je třeba respektovat.“ To přítomná Dagmar Havlová, které nabídl rámě ministr Herman, pochválila stavbu slovy: „Já mám tyto moderní stavby ráda. Ten styl se mi velmi líbí. Jsme svědky historické události, to je úžasné. Nestaví se to každý rok, takové divadlo na zelené louce.“ K záměru vedení plzeňské radnice o realizaci Lavičky Václava Havla v Plzni pro ParlamentníListy.cz pochválila místní konšely slovy: „Je to úžasné. Je to místo pro setkávání lidí a to je báječné.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…