Zoufalí uprchlíci, do přeplněných člunů je nahánějí pistolí. Stydím se spát v posteli, když oni se topí, vypráví britská dobrovolnice

31.10.2015 15:09

Justine Swabová pracuje jako dobrovolnice, pomáhá uprchlíkům. V rámci svých možností se snaží monitorovat Středozemní moře a zachytit případná volání o pomoc z potápějících se gumových člunů. Ačkoli jsou tyto čluny určeny pro patnáct pasažérů, občas na nich vesluje i padesát lidí. Mají na výběr, mohou také zůstat na břehu, kde jim nezřídka míří pistolí na hlavu pašeráci. Text Justine Swabové přináší server britského deníku The Guardian.

Zoufalí uprchlíci, do přeplněných člunů je nahánějí pistolí. Stydím se spát v posteli, když oni se topí, vypráví britská dobrovolnice
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
reklama

„Může se zdát nepochopitelné, že uprchlíci nastupují do nebezpečných člunů. Avšak dobrovolníci jako já, kteří jsou v denním kontaktu s uprchlíky, vědí, jak často jim dojdou peníze, a že tedy už nemají možnost zůstat na pevnině další den. Nevidí jinou variantu, než nastoupit do pašeráckých člunů. Pašeráci je někdy do nich nutí nastoupit se zbraní v ruce,“ píše autorka.

Jde přitom o čluny, které jsou určeny pro 15 osob a sedí na nich třeba i padesát lidí. Najdeme mezi nimi děti, handicapované muže či ženy, ale také starší lidi. Řada z nich je odsouzena k smrti utonutím, protože pobřežní hlídky často nereagují včas. Někteří z uprchlíků dokonce tvrdí, že pobřežní stráž jejich čluny sice viděla, ale raději rychle odjela pryč. To vše v situaci, kdy je podzimní moře často velmi rozbouřené.

Celý text v angličtině naleznete zde

Ačkoli osudy uprchlíků drásají dobrovolníkům srdce, musejí zůstat chladní, aby si zachovali schopnost rozumně uvažovat a pomoci co největšímu počtu lidí. Dobrovolníci ovšem musejí také spát, byť vědí, že i noc, kterou oni prospí v teplé posteli, pojedou po moři další běženci, kterým bude třeba pomoci. Bude jim muset pomoci někdo jiný. 

„V těch dnech, když vypínám svůj telefon a jdu spát, často uvažuji nad tím, kdo bude čluny hlídat. Bojím se, že zemřou další lidé. Proč to moře a pevninu hlídáme jen my? Čí je tohle vlastně všechno odpovědnost?“ ptá se dobrovolnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…