Zpívající právník Jahelka v duelu odrecitoval svůj program do Senátu. Pak spustil Štěch

16.10.2014 20:44

Ve volebním obvodu Pelhřimov proti sobě v boji o senátorské křeslo stojí sociální demokrat Milan Štěch a nestraník Ivo Jahelka za TOP 09 a Starosty. Dnes se sešli u mikrofonu Radiožurnálu, aby ještě naposledy oslovili voliče. Štěch zdůraznil, že v Senátu uspěje ten, kdo má nejen odborné zázemí, ale i politické. Jedině tak prý lze věci prosadit a naplnit program. Ivo Jahelka zase sliboval svěží přístup a nabízel svou odbornost.

Zpívající právník Jahelka v duelu odrecitoval svůj program do Senátu. Pak spustil Štěch
Foto: Martin Vlček
Popisek: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch (ČSSD)

Milan Štěch ocenil orientaci Ivo jahelky v oblasti práva, což je podle něj přirozené, vzhledem k tomu, že je advokát. „Osmnáct let být senátorem, to už je dlouhá písnička,“ opáčil Jahelka na adresu svého protikandidáta s tím, že Milan Štěch si nechtěl se zpívajícím právníkem ve studiu zanotovat. „Nemám ten dar, nemohu zpívat,“ tvrdil Štěch.

Současný předseda Senátu Štěch má velkou šanci na to, aby v horní komoře pokračoval i ve čtvrtém funkčním období. V Pelhřimově s velkým náskokem postoupil do druhého kola senátních voleb. Získal 36,29 procenta hlasů. Jahelka, jenž do Senátu kandidoval jako nezávislý na společné kandidátce TOP 09 a STAN, dostal 17,4 procenta hlasů.

Podle obou kandidátů je však druhé kolo senátních voleb zcela novou výzvou, protože vše začíná od nuly a výsledek je otevřený. Ivo Jahelka by byl rád, kdyby se narušila „bohorovnost“ sociálnědemokratického kandidáta, který bez potíží doposud procházel volbami. Bohorovností prý míní klidný svět v Senátu, a to již lehce odtržený od běžného života.

Milan Štěch se ovšem necítí ani po 18 letech odtržen od skutečnosti, naopak je podle svých slov v kontaktu s „obyčejnými lidmi“ a dává si záležet na tom, aby se nevzdálil skutečnému životu.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Program ve verších. Stačí to?

Ivo Jahelka pak odrecitoval svou představu působení v Senátu. „Občan není otrok státu - a stát není dojná kráva, utrpět by neměl ztrátu ten, kdo hájí svoje práva! Co zákonu jistě svědčí? Jakou snahou budu veden? Mluvit měl by jasnou řečí a výklad mít jenom jeden! Spravedlnost slepá prý je… A tak to na ni kdekdo zkusí! Když však ruka ruku myje, tak to prostě vidět musí. Politik je placen z daní, a tak měl by míti snahu, slovem, skutkem, ba i zbraní, veřejnému sloužit blahu!“ deklamoval svou volební básničku právník.

Jeho soupeř se však domnívá, že básničkou volby vyhrát nejde a promluvil o svých prioritách. Milan Štěch hodlá prosazovat a ukotvit v zákoně, aby byla pravidelně zvyšována minimální mzda. „Budu se snažit, aby se dotáhl do konce obchvat na E34. Musíme se snažit, aby byly dostupné školky nebo pošty,“ uvedl ke svým dalším plánům předseda Senátu.

Mohou však senátoři skutečně ovlivnit konkrétní stavby, když jádro jejich práce tkví v legislativní oblasti? „Zařídit obchvat u Kardašovy Řečice je mimo možnosti senátora,“ míní Jahelka. Oba se však shodli, že neformálně mohou členové horní komory podobným projektům pomoci. Nicméně slibovat to nemohou, to by prý bylo matení veřejnosti.

Pro úspěch je třeba zázemí, odborné i politické

V předvolebním duelu pak následovala zkouška Ivo Jahelky, zda vyjmenuje alespoň tři senátory. To s přehledem zvládl. A co musí nově zvolený kandidát zvládnout, aby uspěl? To pověděl dlouholetý politik ČSSD Štěch. „Musí se seznámit s jednacím řádem. Musí znát pravidla. Důležité je, abyste měl tu politickou sílu. Jeden mezi 81 jste nic. Musíte mít zázemí, a to nejen odborné, ale i politické. Jedině tak můžete prosadit více pro svůj region i více ze svého programu,“ říká Štěch.

Jedna z posledních otázek byla na Ivo Jahelku, který kandiduje za TOP 09 a Starosty. Ten připustil, že pnutí uvnitř strany, které vyvrcholilo odchodem několika jejích členů, může mít okrajově vliv i na druhé kolo senátních voleb. „Já jsem nikdy v žádné straně nebyl. Neznám ty stranické peripetie, které tam probíhají. Já si myslím, že to určitě nic dobrého není, tak jak se na to dívám zvenku,“ řekl Jahelka. TOP 09 opustili například primátor Tomáš Hudeček, šéf pražské topky Vávra a další.

Celý závěrečný duel před zítřejšími volbami proběhl v uvolněné a přátelské atmosféře. Oba kandidáti shodně uvedli, že debatu v Radiožurnálu považují za „zlatý hřeb“ kampaně s tím, že nyní už je vše na voličích.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

15:25 Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

Fotografka Eliška Podzimková se narodila až v roce 1992, takže sametovou revoluci nezažila. Přesto j…