Zpravodaj Borek se rozpovídal o nové vládě v Izraeli: Proti Netanjahuovi je třeba zapojit i islamisty

02.06.2021 20:49 | Zprávy

Izrael má šanci na zásadní politickou změnu. Po dvanácti letech se blíží vláda bez Benjamina Netanjahua. Jestli se bez něj podaří sestavit vládu národní jednoty, bude jasné do dnešní půlnoci. Bylo by to poprvé, kdy by se kabinet opíral i o hlasy arabské islamistické strany. Jedno jisté je, Netanjahu se ještě rozhodně nebalí do důchodu, upozorňoval v pořadu Interview ČT24 blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. Promluvil také o velmi křehkém příměří mezi Izraelem a Hamásem a o tom, jakou tento konflikt sehrál roli ve vyjednávání kabinetu.

Zpravodaj Borek se rozpovídal o nové vládě v Izraeli: Proti Netanjahuovi je třeba zapojit i islamisty
Foto: Repro ČT24
Popisek: Zpravodaj ČT David Borek informuje o situaci v Izraeli

Vyjednávání o kabinetu do jisté míry komplikuje také izraelsko-palestinský konflikt, který podle Borka stále doutná i po uzavření příměří po jedenácti dnech válčení. „Doutnají zápalné balóny, které posílá kdosi z Gazy na jižní Izrael, byť ve velice malé míře,“ uvedl zároveň, že jde o jediné porušení příměří. „Příměří jinak funguje. Rakety nelétají,“ dodal, že Izrael již nemusí provádět odvetné vojenské údery na Gazu.

Otázkou podle něj zůstává, zda tento konflikt nevyvolal něco nad rámec předchozích konfliktů a válek mezi Izraelem a Hamásem. „Vidíme, že návrat k normalitě už není tak automatický a rychlý,“ upozornil reportér ČT v Izraeli.

Izrael podle něj nyní čelí tomu, čemu čelit nechtěl: „Část izraelských Arabů se jednoznačně definuje jako Palestinci. A dokonce se ukázalo, že část z nich se jednoznačně definuje jako lidé, kteří sympatizují s tím, co dělá Hamás v Gaze,“ zmínil Borek postřehy po ozbrojeném střetu.

Sám byl v Izraeli svědkem raketového útoku ve chvíli, kdy 11. května dělal živý vstup pro zpravodajství v České televizi. Podle svých slov se „zapomněl bát“. „Dělat novináře v zemích, kde jsou zapomenuté konflikty, jako třeba v Africe, nebo profízlovaných zemích, jako jsou Rusko a Čína, je daleko nebezpečnější než dělat novináře ve svaté zemi,“ uvedl, že palestinské militantní skupiny neútočí na novináře včetně Hamásu. „Navíc víte, že nad vámi je protivzdušná obrana,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…