Zrodil se další fond boje proti korupci. Nese jméno Otakara Motejla

06.02.2012 9:57

Společenská rakovina jménem korupce trápí snad všechny občany. Fakt, že se rodí stále nové a nové občanské iniciativy, které chtějí proti korupci bojovat, na druhé straně ukazuje, že politikům v boji s korupcí mnoho lidí nevěří. Svěží vítr do zatuchlých korupčních vod se pokouší vnést také nová nadace nesoucí jméno prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Zrodil se další fond boje proti korupci. Nese jméno Otakara Motejla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zákonodárci o boji s korupcí mluví posledních dvacet let, ale podle mínění mnohých se nic nemění. Nejmenší vládní strana Věci veřejné na protikorupční rétorice vloni založila svou předvolební kampaň, ale po volbách čelí jeden z jejich čelních představitelů Vít Bárta soudnímu stíhání pro podezření z pokusu o uplácení. Občané se tak mnohdy raději obrátí na některou z iniciativ, které boj proti korupci také proklamují, a není jich zrovna málo.  Magnát Andrej Babiš chce se svou protikorupční iniciativou ANO 2011 prorazit i do politiky, ale nabízí se otázka, jak tento pokus nakonec dopadne.

Jeden z nově vzniklých fondů nese jméno prvního ombudsmana Otakara Motejla. Založila ho Nadace Open Society Fund, která do fondu vložila 11,5 milionu korun, další prostředky chce získat od firem i soukromých dárců.

"Mnoho let jsme podporovali velké protikorupční organizace i drobné iniciativy po celé republice z amerických peněz. Teď vyzýváme všechny české občany a firmy, aby se přidali – je to na nás Češích, v jaké zemi budeme žít," uvedl ředitel nadace Robert Basch.

V radě Fondu Otakara Motejla usedla jeho dcera Kateřina Kulíšková, ředitel největší české nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo politoložka Vladimíra Dvořáková. Fond má sloužit jako "jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které dohlížejí na státní správu a upozorňují na její chyby, či v partnerství s ní vytvářejí v Česku poctivější prostředí," jak píší Lidovky.

Jako houby po dešti

Zdá se, že protikorupční iniciativy se v Česku rodí rychleji než houby po dešti. Mimo dvou výše zmíněných funguje např. Nadační fond proti korupci podnikatele Karla Janečka nebo iniciativa Bílá lilie, kterou založil další z českých podnikatelských kapitánů Zdeněk Bakala.  Asi nejznámější neziskovou organizací, která se snaží na podezření z korupce upozorňovat již řadu let, je česká pobočka Transparency International v čele s Davidem Ondráčkou.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…