„Babiš, zloun v NATO, nedá peníze.“ Jenže je v tom zase zapletená „paní od Rakušana“

27.02.2026 9:42 | Monitoring
autor: Miloš Polák

Když španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že Španělsko nebude plnit přání 47. prezidenta USA Donalda Trumpa a zvyšovat výdaje na obranu, Trump začal mluvit o vyhazovu Španělska z NATO. Teď se španělskou cestou vydává i Andrej Babiš a z toho se může stát velký problém. Server Politico k tomu napsal, že Česko bude „padouchem“ NATO. Na článku se podílela i žena, která pracovala pro Víta Rakušana (STAN).

„Babiš, zloun v NATO, nedá peníze.“ Jenže je v tom zase zapletená „paní od Rakušana“
Foto: Vláda ČR
Popisek: Andrej Babiš

Členové Severoatlantické aliance se pod tlakem 47. prezidenta USA Donalda Trumpa na jedné straně a ruské agrese na Ukrajině na straně druhé dohodli, že zvýší výdaje na obranu na 3,5 procenta HDP. Za Česko závazek přijímal premiér Petr Fiala (ODS). Jenže nový premiér téže České republiky Andrej Babiš (ANO) oznámil veřejně, že tento závazek nehodlá plnit. A to může být pro Česko problém. Když totiž v podobném duchu před rokem promluvil Pedro Sánchez, Donald Trump začal mluvit o vyhazovu Španělska z NATO.

Server Politico k tématu napsal text, v němž naznačil, že Česko bude dalším „padouchem“ v NATO.

„Návrh rozpočtu, který zveřejnila nová populistická koalice premiéra Andreje Babiše, počítá s tím, že v porovnání s návrhem předchozí vlády z roku 2026 bude z obrany odebráno 900 milionů eur – což je podle Prahy nezbytné k nápravě nesprávného vynakládání prostředků a ochraně dalších priorit. … Znamená to však, že Praha formálně vyčlenila pouze 1,8 procenta svého rozpočtu na základní vojenské výdaje,“ napsal server Politico.

„Nemyslím si, že (šéf NATO Mark) Rutte to nechá jen tak,“ řekl diplomat NATO, kterému byla stejně jako dalším v tomto článku zaručena anonymita, aby mohl svobodně hovořit. Většina států aliance se totiž shoduje v tom, že snižovat výdaje pod dvě procenta HDP je nepřijatelné. Už proto, aby se Donald Trump nerozzlobil a nevyhlásil např. odchod USA z NATO.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Další darmožráčka ve službách pro cizí moc, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesathene , 27.02.2026 10:19:21
Babiš a jeho vláda se starají o české občany a stát! Válečné chouťky vedení NATO jsou problém! Trump řekl pouze to, že NATO nebude finančně podporovat, ze stejného důvodu jako Španělsko, Česko a další státy! Ta ženská je neřád!

|  20 |  0

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …