Zrušit superhrubou mzdu? Zeman není proti. Ale co ten Rozpočet?

20.09.2020 17:00

Prezident Zeman je podle ministryně financí Schillerové pro zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu. Pouze ale na dva nejbližší roky. Další vláda by se měla touto změnou zabývat znovu, řekla ministryně novinářům po debatě prezidentova expertního týmu s představiteli vlády.

Zrušit superhrubou mzdu? Zeman není proti. Ale co ten Rozpočet?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20830 lidí

Ministryně se návrhu prezidenta nebrání a chce hledat shodu napříč politickým spektrem. Dále řekla, že prezident vyžaduje také snižování počtu daňových výjimek. „Členové expertního týmu doporučili, aby snížení daně z příjmu z 19 na 15 procent bylo časově limitováno dvěma roky a aby bylo kompenzováno výrazným snížením objemu daňových výjimek,“ napsal na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Expertní tým prezidenta projednával se Schillerovou také návrh státního rozpočtu na rok 2021. Ovčáček k tomu sdělil že: „Byla oceněna výše schodku a naopak kritizováno snížení investic,“ České televizi v sobotu řekla, že počítá se schodkem 116 miliard korun. Nezapočítala  při tom ale další možná opatření proti koronaviru, ani potenciální výpadek způsobený právě zrušením superhrubé mzdy. 

Zeman před jednáním zrušení superhrubé mzdy kritizoval, uvedl, že odhadovaný výpadek příjmů ve výši 70 až 90 miliard korun považuje za pokus o nabourání státního rozpočtu.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se vládní ANO a ČSSD domluvily v srpnu. Podle dohody by měla zároveň zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 000 Kč měsíčně. 

Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které vláda udělala, a určitě se o tom ještě povede debata.

Ekonom Lukáš Kovanda zase míní, že schodek ve výši 116 miliard korun je až třikrát nižší údaj, než jaký by odpovídal realistickému vidění situace. „Realističtější je počítat s deficitem veřejných financí v příštím roce kolem 330 miliard korun,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …