Zrušit svátek 28. října? Padl návrh

28.10.2020 23:09

Koruna Česká chce změnit zákon a vyjmout 28. říjen ze seznamu státních svátků. Předávání státních vyznamenání by mělo probíhat o měsíc dříve. „Československo vytvořili politici, kteří všichni přísahali věrnost císaři a tuto přísahu zradili. Podle Masarykovy teze je patrné, že stát založený na zradě, lži a podvodu se dlouho udržet nemohl,“ myslí si monarchisté. Dvacátého osmého října se prý oslavuje neexistující stát.

Zrušit svátek 28. října? Padl návrh
Foto: Koruna Česká
Popisek: Koruna Česká
reklama

Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska navrhuje vyjmout 28. říjen ze seznamu státních svátků. Dvacáté století prý ukázalo, že pro oslavy rozbití monarchie nejsou žádné důvody. Měla se naplnit slova Františka Palackého, který varoval, že se zánikem habsburské monarchie se stanou státy střední Evropy oběťmi německé nebo ruské rozpínavosti, kdy my se stali oběťmi obojího.

Celé vyjádření ZDE:

Winston Churchill měl podle monarchistů pronést: „Všem národům a územím, jež tvořily habsburskou říši, přineslo získání samostatnosti muka a strázně, jaké dávní básníci a teologové vyhradili zatraceným a prokletým.“ Prý jakékoliv nezaujaté hodnocení vývoje po roce 1918 musí dospět ke stejnému závěru jako Winston Churchill.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8731 lidí

„Jakkoli se mnozí česky mluvící občané s první republikou autenticky identifikovali, nelze přehlédnout, že v hospodářské oblasti republika do značné míry žila z podstaty, která byla vybudována ještě před velkou válkou, ať už v průmyslu, obchodu, dopravě nebo bankovnictví. V oblasti politické však byla republika zmítána nepřetržitými korupčními a defraudačními skandály a její zahraniční politika vedla k napjatým vztahům se všemi sousedy a zcela nedostatečnému zajištění bezpečnosti proti vnějším hrozbám. Zásadním problémem byl vztah k jazykovým menšinám, jejichž loajalitu a identifikaci se státem se nikdy nepodařilo vybudovat.

Osud republiky potvrdil pravdivost teze prof. T. G. Masaryka, že státy se udržují těmi ideály, na nichž byly založeny. Československo vytvořili politici, kteří všichni přísahali věrnost císaři a tuto přísahu zradili. Vytvořili fikci nikdy neexistujícího národa československého a se lží o počtech příslušníků tohoto národa a národů ostatních podvedli spojence při jednáních o poválečném uspořádání středoevropského prostoru. Podle Masarykovy teze je patrné, že stát založený na zradě, lži a podvodu se dlouho udržet nemohl…“

Prý zásadním argumentem proti slavení vzniku Československa je i to, že stát vznikl 28. října 1918, zanikl 15. 3. 1939 a po válce nebyl obnoven v plném rozsahu. Definitivně prý zmizel z mapy 1. 1. 1993. Slavnostní připomínání říjnových událostí prý navozuje dojem, že český stát vznikl až v roce 1918 a má podle monarchistů kompromitovat předchozích 1 200 let existence českého knížectví a království, což měl být v některých dobách nejvýznamnější útvar střední Evropy.

Fotogalerie: - Svobodu lidem

Demonstrace proti vládním opatřením 28. října v Pr...
Demonstrace proti vládním opatřením 28. října v Pr...
Demonstrace proti vládním opatřením 28. října v Pr...
Demonstrace proti vládním opatřením 28. října v Pr...
Demonstrace proti vládním opatřením 28. října v Pr...
Demonstrace proti vládním opatřením 28. října v Pr...

Máme tedy prý dost dlouhou historii české státnosti, na kterou můžeme být hrdí a na kterou můžeme navazovat a oslavovat ji. Oslavy vzniku neexistujícího státu, založeného na neudržitelných principech, údajně nelze nijak obhájit.

Monarchisté tedy navrhují tuto změnu zákona:

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

62%
38%
hlasovalo: 28719 lidí

I.

Zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, v platném znění, se mění takto:

V § 1 se vypouští text „28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu“

II.

Zákon č. 157/1994 Sb., o státních vyznamenáních České republiky, v platném znění, se mění takto:

V § 13 se na konci věty slovo „říjen“ nahrazuje slovem „září“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…