Zubová: Poslanci jsou také lidé. Měli by být trestáni i chráněni jako ostatní

26.05.2012 15:21

S veřejným lynčem poslance Davida Ratha, od kterého dávají postupně ruce pryč všichni sociální demokraté, nesouhlasí zástupci menších stran, kteří se v sobotu sešli ve studiu České televize. Jako na každého jiného člověka i na Ratha by podle nich měla být uplatněna presumpce neviny.

Zubová: Poslanci jsou také lidé. Měli by být trestáni i chráněni jako ostatní
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

"Nevím, proč by poslanec, který jede 150 kilometrů v hodině, neměl zaplatit pokutu a měl by se odvolávat na mandátní a imunitní výbor," podotkla v sobotním Politickém spektru Olga Zubová ze Suverenity - Bloku Jany Bobošíkové. Pokud ovšem jde o trestný čin, kterému předchází složité vyšetřování a není zdaleka jasný, mělo by se k poslanci přistupovat jako k jakémukoliv jinému člověku. Měla by se uplatňovat presumpce neviny.

"Poslanec musí být chráněn jako každý jiný člověk," zdůraznila Zubová. "Mandát bych mu zanechala do té doby, dokud není pravomocně odsouzen."

S tím souhlasil i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Omezení imunity v Senátu podpořili všichni naši senátoři. Část imunity musí zákonodárcům zůstat, aby byli chráněni vůči výkonné moci, aby nebyli stíháni za své projevy na půdě parlamentu. Tím se nemá chránit poslanec jako jedinec ale parlament jako institut," řekl. "Pravomocně odsouzený poslanec by měl automaticky přijít o mandát, s tím souhlasím."

Zdeněk Šverma ze strany SNK-ED poukázal na základní rozlišení mezi oběma komorami parlamentu. Reagoval tím na výtku, že některé kauzy mohou být uměle vykonstruované za účelem oslabit danou stranu ve sněmovně a ovlivnit tak hlasování. "Do Senátu se volí osobnosti, do sněmovny strany. Je-li vyšetřován senátor, je jasné, že za něj nemůže hlasovat nikdo jiný. U poslance je ale na místě zvažovat, zda by nebylo vhodné zavést praxi, kdy v takovém případě nastoupí stranický náhradník. Tak by hlasovací proces nebyl narušen," uvedl Šverma.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…