Zvažoval Havel účast na sjezdu sudetských Němců? Odpovídá Michael Žantovský

16. 5. 2016 23:23

Ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský, senátor Přemysl Sobotka (ODS) a bývalý europoslanec za sociální demokracii Libor Rouček ve druhé části pondělních Událostí, komentářů zhodnotili projevy předsedy senátu Milana Štěcha (ČSSD) a předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky. Došlo i na sjezd sudetských Němců, který poprvé v historii navštívil český ministr – Daniel Herman (KDU-ČSL).

Zvažoval Havel účast na sjezdu sudetských Němců? Odpovídá Michael Žantovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSBZ Jaroslav Vodička

„Já jsem připraven hodnotit výrok předsedy senátu Milana Štěcha jako nešťastný,“ konstatoval hned v úvodu Žantovský. Štěch přisoudil Němcům kolektivní vinu za rozpoutání války a různá zvěrstva, ale 71 let po válce už se na to díváme jinak. Tato slova doplnil Rouček. Kdyby psal projev svému stranickému kolegovi on sám, jistě by ho koncipoval odlišně.

Sobotka se vyjádřil ve stejném duchu jako dva předchozí řečníci. Jistě si musíme připomínat hrůzy války, hrůzy odsunu, ale oba národy spolu musejí mluvit, protože už od války uplynulo sedmdesát let. Kdybychom ani dnes nedokázali hovořit se svým západním sousedem, něco by bylo špatně.

Žantovský se nakonec dotkl i sjezdu sudetských Němců, kam zavítal lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Je to určité symbolické gesto a podobnou cestou kráčel i Václav Havel. Václav Havel byl jedním z vůdčích politiků, který razil tu cestu k výroku z Česko-německé deklarace, že nebudeme naše budoucí vztahy zatěžovat minulostí, připomněl Žantovský. Ale zvažoval někdy účast na sudetoněmeckém sjezdu, ptal se okamžitě moderátor „Pokud vím, tak ne,“ uzavřel své vystoupení Žantovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…