Zvláštní nákup lékového ústavu. Ředitel si za statisíce pořídil rušičky odposlechů

02.11.2014 20:20

Státní ústav pro kontrolu léčiv zaplatil instalaci a odpovídající nastavení rušiček odposlechů v kanceláři ředitele instituce. Vyšlo to na 300 tisíc korun a podle auditu společnosti Ernst&Young šlo o nehospodárné nakládání s penězi. Podle všeho to navíc nebylo jediné nehospodárné počínání. Informace o výsledcích auditu přináší deník Insider. K výsledkům auditu se vyjádřil i bývalý ředitel SÚKL Martin Beneš, za jehož šéfování byly rušičky pořízeny.

Zvláštní nákup lékového ústavu. Ředitel si za statisíce pořídil rušičky odposlechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Telefon, ilustrační foto

Na přelomu let 2009 a 2010 investoval SÚKL 300 tisíc korun do nákupu a zprovoznění rušiček odposlechů. Zařízení dodnes slouží svému účelu, ale protože není zcela jasné, před čím mají ústav vlastně chránit, v auditu je tato položka položena na vrub nehospodárnému nakládání s penězi.

Bývalý ředitel se brání zprávou Evropské komise

Za podivný nákup rušiček označuje i bývalý vyšetřovatel a nově zvolený senátor Václav Láska. "To, že si takový úřad pořizuje rušičku, je velmi neobvyklé," řekl. Přemrštěná je podle něj také cena. "Zabezpečit místnost proti odposlechům totiž vyjde výrazně levněji," doplnil. Kauzy se proto chopil Nadační fond proti korupci, který podal příslušná trestní oznámení na neznámého pachatele. Audit prý také ukázal, že bude potřeba prověřit více zakázek. Někdy se údajně manipulovalo s nabídkami.

Beneš ale všechna nařčení odmítá. „Pouze jsme se snažili chránit dobrou pověst ústavu. Museli jsme zamezit možným odposlechům při jednáních s výrobci, protože se při nich probírají různá obchodní tajemství," vysvětluje Beneš. „Žádná nehospodárná opatření jsme v ústavu neudělali. Naopak. Podle zprávy Evropské komise byly za mého vedení nečisté praktiky v ústavu naopak výrazně omezeny," pokračuje.

Stojí za pozornost, že proti odposlechům se chrání i pražský magistrát. I odůvodnění se blíží tomu Benešovu. V rozpočtu hl. města jde vždy o velké peníze a jakýkoli únik informací by mohl poškodit Prahu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

7:19 „Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

O situaci v Sýrii, která od minulého týdne čelí turecké ofenzivě, informovala na svém facebookovém p…