Zvrat: Tluchoř a další z kauzy Nagyová se prý zase mohou začít bát. Ivo Ištvan zbystřil a senátorka Wagnerová jásá

25.06.2015 7:40

Včerejší verdikt Ústavního soudu v kauze bývalého poslance Otto Chaloupky staví do zcela nového světla jiný případ, a to stíhání trojice bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy v kauze Nagyová. Vyplývá z něj, že stíhání zmíněných exposlanců nemělo být vůbec zastaveno, ale státní zástupci měli dostat příležitost postavit je před soud. Píše o tom server Neovlivní.cz.

Zvrat: Tluchoř a další z kauzy Nagyová se prý zase mohou začít bát. Ivo Ištvan zbystřil a senátorka Wagnerová jásá
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Vrchní žalobce Ivo Ištvan totiž v rozhovoru pro zmíněný server uvedl, že si rozklad ústavních soudců nechá analyzovat s ohledem na to, zda je právně možné teď stíhání poslanců obnovit.

„Nález Ústavního soudu dokládá, že jsme měli pravdu,“ řekl Ivo Ištvan. Podle jeho slov je případ právně nesmírně složitý, a tak nelze nyní říci, zda bude možné poslance znovu stíhat. Právníci, které redakce serveru oslovila se žádostí o jejich názor, to nicméně spíše nepředpokládají.

Ústavní soud ve svém včera zveřejněném stanovisku posuzoval případ exposlance Otto Chaloupky z Věcí veřejných, který vloni dostal podmínku za své výroky o Romech na sociální síti Facebook. Chaloupka u soudu argumentoval, že v době spáchání skutku měl poslaneckou imunitu.

Ústavní soudci jeho stížnost zamítli. Kromě toho se ale rozhodli publikovat závazný výklad rozsahu imunity. Podle soudu se beztrestnost poslanců týká jen jejich projevů k ostatním zákonodárcům. Imunita se nevztahuje na uzavření smlouvy mezi dvěma lidmi, nabídnutí nebo přijetí úplatku. „Ani vzdání se mandátu není projev poslance,“ uvedla ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková v České televizi.

Podle serveru je tato věta klíčová pro případ trojice exposlanců ODS Šnajdra, Fuksy a Tluchoře.

Celý text je ZDE

Ke zřejmě přelomovému verdiktu ústavních soudců se v dnešním vydání deníku Právo vyjádřila také senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Na otázku, co nálezu Ústavního soudu říká, uvedla: „Je to báječný nález. Důležité ale je, zda, pokud by se podobný případ znovu objevil, by i ostatní senáty Ústavního soudu takto judikovaly,“ řekla s tím, že doufá, že na ÚS není senát, který by se raději přiklonil k názoru Nejvyššího soudu. „V případě rozporu by se muselo věcí zabývat plénum Ústavního soudu,“ podotkla.

Ohledně kauzy exposlanců ODS obviněných z přijímání úplatků v podobě „trafik“ uvedla, že když ji posuzovali soudci Nejvyššího soudu, tak „neměli pravdu“.

Na otázku, zda tedy měl pravdu Ivo Ištvan, který poslance obvinil a navrhl jim vazbu, pak řekla: „Ištvan ne zcela správně zformuloval skutek, ale v zásadě měl pravdu on. Tedy pokud jde o to, zda jsou kryti imunitou nebo ne.“

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

8:51 Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

V pořadu Téma 90 na ČT24 byl hostem bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robe…