Zvýšení spotřební daně na tabák a alkohol. Kromě jiných promluvil i Miroslav Kalousek

13.05.2019 21:50

Opozice kritizuje vládou navrhované zvýšení daní na tabák, alkohol a hazard, které by mohlo vstoupit v platnost v roce 2020. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zvýšení daně přinese do rozpočtu až deset miliard korun ročně. Opozice návrh vidí jen jako lepení děr v rozpočtu a tahání peněz z kapes občanů. ODS a Piráti navrhují jako kompenzaci snížit daň z příjmu.

Zvýšení spotřební daně na tabák a alkohol. Kromě jiných promluvil i Miroslav Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigaretové nedopalky

Nový návrh počítá s tím, že stoupne spotřební daň z cigaret a tabáku zhruba o deset procent a o třináct procent u alkoholu. U hazardních her by mělo zdanění stoupnout ze 23 procent až na 30 procent.

Opozice nemá námitky proti samotnému návrhu, hovoří spíše o nekoncepčním plánování. „Vláda evidentně lepí díry v propadech příjmů státního rozpočtu. Nemá na splnění všech svých slibů,“ uvedl pro Novinky.cz předseda lidovců Marek Výborný.

„Nic proti většímu zdanění hazardu, ale nechápu, proč nejdřív vláda rozhazuje napravo nalevo a pak přemýšlí, co všechno zdanit. Babišova vláda nemá žádnou vizi, to celé je jedna velká improvizace,“ má stejný názor šéf Starostů Vít Rakušan.

Jako kompenzaci opozice navrhuje snížení jiných daní, aby nenarůstalo celkové daňové zatížení obyvatelstva. „Pokud chce vláda bojovat se závislostí, pak jistě bude souhlasit s naším návrhem jiné daně snížit a pak to rádi podpoříme. Chce-li jenom daně zvyšovat, pak nechce bojovat se závislostí, ale chce jenom tahat lidem další peníze z kapsy,“ kritizoval návrh bývalý ministr financí a předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Stejný názor mají i Piráti a ODS, kteří navrhují konkrétní kompenzaci v podobě snížení daně z příjmu. „Kdyby vláda méně rozhazovala, nemusejí se žádné daně zvyšovat. Pokud by vláda přišla se zásadním zjednodušením a snížením například daně z příjmu, můžeme se začít bavit o nastavení spotřební daně,“ uvedl Fiala.

Tomio Okamura zase varuje před zvýšením pašování alkoholu. „Zvýšení daní přinese nejen zdražení, ale také vyšší míru pašování či pokoutní výroby, a stát tak v konečném důsledku vybere méně,“ řekl předseda SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Vládní koalice ANO a ČSSD návrh i přes odpor opozice nejspíše prosadí. Stačit k tomu budou hlasy komunistů, kteří návrh podpořili. „Návrh považuji za možný a očekávám projednání ve sněmovních výborech,“ napsal serveru Novinky.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …