Břetislav Olšer: Mezinárodní faux pas. Ostravě chybí pětihvězdičkový hotel pro iráckého veterána

26.09.2013 15:24

Panoptikum v duchu starořímského rčení: Panem et circenses – Chléb a hry. Takový je i třináctý ročník Dnů NATO v Ostravě, co má kromě párků s hořčicí a pivem i několik dalších pikantérií. Hlavním lákadlem je ruský gigant Antonov An-124 Ruslan, v současné době jeden z největších transportních letounů světa. Je ale sovětský a Rusko, jak známo, není v NATO, naopak, Aliance na něm nenechává běžně ani nitku suchou.

Břetislav Olšer: Mezinárodní faux pas. Ostravě chybí pětihvězdičkový hotel pro iráckého veterána
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

Největší problém však je dle hlavního organizátora Zbyňka Pavlačíka v tom, že Ostravě schází pětihvězdičkové hotely, přestože má na svém území nejvíc romských ghett. Zkrátka, není pětihvězdičkový hotel pro čtyřhvězdičkového generála. Nebylo tedy kam ubytovat bývalého ředitele CIA a velitele amerických vojsk v Iráku a v Afghánistánu Davida Petraeuse. Totální průšvih, mezinárodní faux pas; Ostravě chybí, pět ran do čepice, ubytovací kapacita, co by snesla požadavky iráckého veterána, který byl navyklý z Bagdádu na absolutní přepych. A vybydlené apartmány Přednádraží se statečnému chlapíkovi údajně pranic nezamlouvaly. Scházely bezpečnostní prvky, bez nichž není možné exšéfa CIA ubytovat. Průměrná cena jedné české pětihvězdičkové noci činí plus mínus 25 tisíc Kč, kolik se asi platí za noc v Přednádraží, kde mají místo neprůstřelných skel v okně rovnou neprůstřelná dubová prkna...?

Faktem je, že honosné pokoje, v nichž jsou pozlacené vodovodní kohoutky, sprchy a uprostřed dvoupatrového pokoje zurčící fontána, Ostrava zatím nemá. Pokoj s protiatomovým krytem, neprůstřelnými skly v oknech, betonovými zdmi a pancéřovými dveřmi neměli ani v ostravském Přednádraží, kde by však i v kladném případě byl už pro své kovové prvky svými romskými obyvateli dávno patřičně "vyklizen". A vůbec se během uplynulého víkendu "ocelové srdce republiky" stydělo, že se nechá diskriminovat svými romské spoluobčany ve čtrnácti ghettech. Opět zrudlo, spíše než politicky, však pouze symbolicky ve své tváři; každý osmý občan je na pokraji chudoby, každý třetí zdejší pacient má rakovinu a bez práce jsou zde tisíce lidí. Proto se generálu Petraeusemu všichni moc omlouvali, že si sami tak trestuhodně přivodili svojí bídu, svrab a neštovice, na což má právě on doplatit...

Přislíbeno ale bylo, že příště to bude jiné; pro světový mír a porozumění mezi národy přijme generálská “princezna na hrášku” nabídku k ubytování od běžného havíře z Dolu Paskov, co má slíbeno horentní odstupné a může se tedy rozšoupnout. Třeba na oslavu výročí konání varieré, kdy v Radě bezpečnosti OSN ukazoval americký ministr zahraničí Colin Powell umně sestříhané 90minutové video, v němž byly mj. družicové záběry pohybujících se speciálních vozů, v jejichž nákladních prostorách měly být “zaručeně” mobilní výrobny ničivých prostředků…

Nebyl zrealizován ani můj skvělý nápad, aby se pan generál přemístil na noc na Stodolní ulici; kdykoli totiž přijede do Ostravy nějaký velvyslanec spřátelené neruské země v Praze, stačí mu jiné než hotelové hvězdičky; nejde ani do divadla či na koncert, ale šup na Stodolní ulici. Jako kdyby byl v Hamburku, na nejhříšnější míli světa Reeperbahn, co je centrální ulicí hamburské čtvrti zábavy a červených luceren St. Pauli. Stodolní má hvězdiček tucty; supergenerál by nemusel ani spát, hned ráno po probdělé noci ho pak stačilo ze Stodolní ulice odvézt rovnou na letiště do Mošnova a bylo by to. Obšťastnil by nejen své sebevědomí…

A ještě by mu mohli pozvat expremiéra Nečase, ať si povídají o svých milenkách. Generál, zvaný “Král David”, expert na boj proti povstalcům v Afghánistánu, Bosně, na Haiti a v Iráku, Libyii či Sýrii, je přece osobnost, která se pohybuje ve zvláštním bezpečnostním režimu. Jako Nagyová, co úkolovala české vojenské zpravodajce. Snad by to vyřešila Stodolní ulice, na níž se daří mužům stejného ražení jako jsou Petraeus či Petras Nečas. Oba šéfové mají za sebou kariéru jako vysoké šajby, oba se chlubí skvělými pracovními počiny; první skoro pěti tisíci zabitými vojáky US Army v Iráku a třemi biliony prošustrovaných válečných dolarů, druhý je sice trošku slabší ve svých výsledcích, když se jen podílel na vzniku českého takřka dvoubilionového státního dluhu… v korunách.

Oba prominenti se navíc řídí heslem: Cherchez la femme… Za vším hledej ženu. V listopadu 2012 se přišlo na Petraeusovu nevěru s autorkou jeho životopisu Paulou Broadwellovou. Kvůli podezření, že se mohla přes generála dostat k velmi citlivým informacím, Petraeus rezignoval na post šéfa CIA. Ve stejné době se Nečas zamiloval do Jany Nagyové, kterou pověřil “zpracováním” šéfů českého vojenského zpravodajství a musel odstoupit, Nagyová pro změnu musela do vyšetřovací vazby. Nečas však na Stodolní nemohl dorazit, jelikož se právě ženil s Nagyovou...

Paula Broadwellová je někdejší členka americké armády, s níž měl čtyřhvězdičkový generál mimomanželský poměr. Třetí ženou v aféře je vedle paní Petraeusové sedmatřicetiletá zástupkyně ministerstva zahraničí na velitelství zvláštních vojenských operací v Tampě na Floridě Jill Kelleyová. Letos v létě totiž předala americkému FBI výhružné e-maily, které dostala od Pauly Broadwellové. Ta ji v nich prý obviňuje, že prahne po intimním poměru s generálem… čtyřhvězdičkovým… (Jediné psaní, co má Nagyová za sebou, není Nečasův životopis, nýbrž magisterská diplomová práce: „Mediální podpora Národního akčního plánu ke sjednocení a transformaci systému péče o ohrožené děti a rodiny“. Je skoro celá opsaná z materiálů ministerstva práce a sociálních věcí, takže jejím spoluautorem je i tehdejší šéf tohoto resortu Nečas…)

A další potíž neschopné Ostravy; aby se v ní mohly rozvíjet odborné části této NATOakce, byl nutný nejen kvalitní hotel, ale i slavnostní večeře. Kde? Po ruce byl pouze bývalý vítkovický plynojem, dnes hala zvaná Gong, určená pro 180 strávníků, kteří sedí u stolů po osmi a musí být obslouženi v jeden čas personálem, jenž je schopen komunikovat anglicky. V pohotovosti byla i ostravská policie, střežící bedlivě Nové Vítkovice, aby se hladovějící bezdomovci a jiná sociálně vyloučení individua nepokusila sbírat drobty ze stolu opulentních hostů na zem Gongu spadlých…

Nakonec nedotknutelný muž nestrávil noc na Stodolní ulici, ale v objektu v naprostém utajení. Generál se sice špatně vyspal, ale určitě ho těšilo, že převzal v Ostravě prestižní česko-slovenskou transatlantickou cenu, udělovanou světovým osobnostem za přínos pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu, Irákem, a Afghánistánem počínaje, Haiti a bývalou Jugoslávií konče. Plaketu mu předával Alexandr Vondra, co jsou spolu jako zednáři v Trilaterální komisi a skupině Bilderberg. Všemi milovaný Saša je navíc latentní alibista, co se jako jediný “nevinný” v podvodné kauze ProMoPro zaštiťoval údajnou Plzákovou radou: Zatloukal, zatloukat, zatloukat…

Cena dle 4hvězdičkového generála Petraeuse, ne jeho holelového apartmánu, ale cti, však patří hlavně tisícům vojáků, kteří den za dnem, měsíc za měsícem, v balistické ochraně a v helmě, v kokpitu nebo na sedadle vozidla, čelí na žádost své vlasti nepříteli, cena za to, že přinesli všude těm národům, do jejichž životů vlétli s B-52 a Agent Orange, jen svobodu, demokracii a konečně nekonečný mír bez atentátů…

Nemám války a zbraně, co je způsobují, vůbec rád. Zažil jsem až příliš hrůz a neštěstí v bývalé Jugoslávii, na Blízkém východu, na Golanských výšinách, v Izraeli, Pásmu Gazy či ve Vietnamu, než abych je měl rád. Když vidím bombardéry B-52, vidím vietnamskou džungli, zničenou Agent Orange, uvědomuji si zbrojařskou firmu Boeing, co ročně vydělá na prodeji zbraní přes biliony dolarů. A z těchto peněz jdou i dotace NATO na její dny v Ostravě...

Zbrojení v USA roste sedmkrát rychleji, než jejich HDP. Podle zprávy amerického Kongresu USA a Rusko kontrolují více než polovinu světového trhu se zbraněmi. Z USA loni pocházelo 35 procent zbraní, z Ruska 21 procent. Nejvíce jich na světě za uplynulý rok prodaly americké zbrojařské firmy Boeing za 28 050 milionů USD, Northrop Grumman za 27 590 milionů USD a Lockheed Martin za 26 460 milionů USD. Válka je požehnaný byznys.

Inu, že je mé psaní ubohé? Opravdu ubožejší, než móresy nadlidí s bezpočtem hvězdiček nejen na svých výložkách, co si dovolí dělat ze sebe světovou osobnost s přínosem pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu, v němž mezitím střídá vylhaná válka jinou vylhanou válku a denně v ní umírají lidé násilnou smrtí …?

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Fragmenty.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O protificovské nenávisti

15:22 Petr Hampl: O protificovské nenávisti

Denní glosy Petra Hampla.