Daniel Raus: Pouští a pralesem

24.06.2014 11:40

Když se podává jed v malém množství, může působit jako lék. A když se naopak podává lék ve velkém množství, může působit pro změnu jako jed.

Daniel Raus: Pouští a pralesem
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Tahle jednoduchá zákonitost platí pro řadu oblastí. Máme na to ostatně osvědčená pořekadla, podle kterých na jedné straně všeho moc škodí, a na druhé straně, kde nic není, ani čert nebere.  

Žijeme v informačním věku, což znamená, že všude kolem plují informace. Občas nám oddaně pomáhají, často nás příjemně baví, ale někdy na nás bez milosti útočí a snaží se nás převálcovat. Navíc mají v poslední době specialitu: výrazně se zlepšily ve schopnosti vydávat se za něco úplně jiného, než jsou. Asi jako strašidla a přeludy, jež ve skutečnosti neexistují, ale přivodí vám infarktový stav, který na rozdíl od nich reálně existuje.  

Jisté dokonalosti bylo dosaženo v propagandistickém týlovém zabezpečení dnešních válek. Proti nepříteli se pálí všemi prostředky, včetně všelijak mutovaných zpráv. Internet nemá schopnost odlišit pravdu a lež, takže po něm teče cokoliv kamkoliv. A některá média na onu schopnost rezignují. Hezky to ukazuje ukrajinský konflikt, ve kterém se využívají například fotky, pocházející z úplně jiných válek na úplně jiných koncích světa. Není to nic nového, teroristé to činí běžně. Překvapením je spíš míra a propracovanost tohoto vojenského umění.  

V časech komunismu nebyla k mání pravda, podobně jako mandarinky nebo banány. Žili jsme v informační poušti, na které se člověk lehko ztratí. Když přijeli občas lidé ze Západu a ptali se, co potřebujeme, jestli třeba peníze nebo ty mandarinky a banány, odpovídal jsem, že potřebujeme informace. Ať přivezou zakázané knihy nebo zajímavé lidi, někoho, kdo má co říct.  

Dneska se mi zdá, že žijeme pro změnu v jakési informační džungli. Mandarinky a banány jsou všude, a s nimi přetlak informací. A, světe div se, efekt je podobný. Zase v tom člověk ztrácí orientaci. Na poušti, stejně jako v džungli, prostě lehko zabloudíte.  

Takže, ať už vede cesta pouští nebo pralesem, není od věci mít na ní důvěryhodné průvodce. Osvědčená média, spolehlivé myšlenky a lidi, kterým věříte. A taky morální kompas, který za všech okolností ukáže, kde je sever. I kdyby dokonale vyrobené a digitálně smontované cedulky směřovaly stokrát na opačnou stranu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

15:10 Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

V poslední době jednotliví evropští a američtí politici a think-tanky pokračují v humbuku nad témate…