Daniel Raus: Slováci a Slovenské národní povstání

25.08.2012 11:25 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

V následujících minutích bude řeč o Slovensku. Konkrétně o Slovenském národním povstání, jehož výročí padne na příští středu. Ani po mnoha letech nemají Slováci úplně jednotný pohled na tuto akci. Byla zaměřena proti nacistickému Německu a loutkové vládě v Bratislavě. Ale provázely ji i nešťastné momenty.

Daniel Raus: Slováci a Slovenské národní povstání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

Slovenské národní povstání je vnímáno u našich východních sousedů rozporuplně, podobně jako někdejší Slovenský štát. Souvisí to s komplikovanou otázkou, co má člověk dělat proti zlu, když se ocitne na straně zla. Řešili jsme ji i v dobách studené války, kdy komunistický blok ohrožoval svobodný svět, a my se ocitli na špatné straně železné opony.  

Slovenský štát byl během 2. světové války spojencem Hitlera. Zachovával si fiktivní samostatnost. Posílal Židy do koncentráků a Slováky na východní frontu. Byl uchráněn velkých válečných otřesů a těšil se relativní hojnosti. A aby byly věci ještě trochu komplikovanější, jeho prezidentem byl katolický kněz Jozef Tiso, který se zpronevěřil duchovnímu poslání, ale v očích mnoha obyvatel představoval autoritu.  

Jenomže Slovensko bylo na špatné straně. Před koncem války řešila proto řada lidí otázku, co je správné udělat. Generálové slovenské armády Rudolf Viest a Ján Golian dospěli k závěru, že správné bude povstání. Jednak proto, že urychlí postup sovětské armády, a také proto, že smaže ze Slovenska skvrnu spojenectví s nacisty. Plán by to byl dobrý, kdyby se nevyskytly dvě komplikace. Partyzáni spustili akce příliš brzo a bratislavská vláda pak souhlasila s nasazením německých vojsk. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.