Američtí představitelé rovněž potvrdili, že CIA tajně zasílá kurdským silám, známým jako pešmerga, zbraně a munici, aby mohli účinně čelit džihádistům z Islámského státu.
List Guardian uvádí, že USA jsou nadto připraveny poslat irácké vládě zásilky raket, munice a zbraní, nicméně tyto zásilky podmiňují tím, aby se novým iráckým premiérem místo nepopulárního Núrího Málikího stal mluvčí jeho strany Dawa Hajdar al-Abádí. Ten se těší přízni nejen Washingtonu, ale i klíčových hráčů v širším regionu – Saúdské Arábie, Íránu a Turecka.
Otázkou zůstává, zda tento politik dokáže sjednotit rozpadající se Irák, protože vše naznačuje to, že se Málikí premiérského křesla jen tak lehce nevzdá. Málikí totiž tvrdí, že snahy o jeho sesazení jsou neústavní, a hodlá se bránit.
Nicméně závažnou a na Západě ledva zmiňovanou skutečností je fakt, že kurdský region se sídlem v Irbílu, o jehož bezpečnost mají USA nyní starost, oplývá rozsáhlými zásobami ropy. Je zjevné, že postup militantů z Islámského státu povážlivě ohrožuje globální obchod s ropou.
Není rovněž náhoda, že v oblasti vedle amerického konzulárního personálu působí i zaměstnanci amerických tajných služeb, které je třeba evakuovat. Ve světle těchto údajů se cíle Obamovy „humanitární mise“ s bombami pro islamisty a balíčky pomoci pro uvězněné jezídy zdají být čistým kalkulem. Stačí si vzpomenout na misi NATO v Libyi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz