Daniel Veselý: Bombardování pozic extremistů z Islámského státu krizi v Iráku nevyřeší

14.08.2014 21:29 | Zprávy

Spojené státy v boji s Frankensteinem v podobě Islámského státu, který vznikl lvím dílem kvůli jejich neblahým aktivitám v regionu, v Iráku nasazují bezpilotní letouny a posílají tam dalších 130 mariňáků a příslušníků speciálních jednotek.

Daniel Veselý: Bombardování pozic extremistů z Islámského státu krizi v Iráku nevyřeší
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Američtí představitelé rovněž potvrdili, že CIA tajně zasílá kurdským silám, známým jako pešmerga, zbraně a munici, aby mohli účinně čelit džihádistům z Islámského státu.

List Guardian uvádí, že USA jsou nadto připraveny poslat irácké vládě zásilky raket, munice a zbraní, nicméně tyto zásilky podmiňují tím, aby se novým iráckým premiérem místo nepopulárního Núrího Málikího stal mluvčí jeho strany Dawa Hajdar al-Abádí. Ten se těší přízni nejen Washingtonu, ale i klíčových hráčů v širším regionu – Saúdské Arábie, Íránu a Turecka. 

Otázkou zůstává, zda tento politik dokáže sjednotit rozpadající se Irák, protože vše naznačuje to, že se Málikí premiérského křesla jen tak lehce nevzdá. Málikí totiž tvrdí, že snahy o jeho sesazení jsou neústavní, a hodlá se bránit. 

Nicméně závažnou a na Západě ledva zmiňovanou skutečností je fakt, že kurdský region se sídlem v Irbílu, o jehož bezpečnost mají USA nyní starost, oplývá rozsáhlými zásobami ropy. Je zjevné, že postup militantů z Islámského státu povážlivě ohrožuje globální obchod s ropou. 

Není rovněž náhoda, že v oblasti vedle amerického konzulárního personálu působí i zaměstnanci amerických tajných služeb, které je třeba evakuovat. Ve světle těchto údajů se cíle Obamovy „humanitární mise“ s bombami pro islamisty a balíčky pomoci pro uvězněné jezídy zdají být čistým kalkulem. Stačí si vzpomenout na misi NATO v Libyi. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.