Drahomír Jurajda: Aspergerův syndrom a současné české etnikum

05.04.2017 7:32 | Zprávy

...aneb, proč mnoho malých českých občánků nesnáší Miloše Zemana. "Již jste někdy udeřili autistu do obličeje? Vydává při tom srdceryvné výkřiky a jeho nepochopení proč to děláte je božské. Ale osobně považuji za nejkrásnější, že za deset minut neví, co se stalo. Každý úder je pro něj jeho první. Miluji ten bolestný pohled který na vás přímo křičí: PROČ? CO JSEM UDĚLAL?,“ (Z diskuzního příspěvku jednoho malého českého hovada na internetu k tématu „Jak zacházet s autisty“ ).

Drahomír Jurajda: Aspergerův syndrom a současné české etnikum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Je mým neštěstím nebo štěstím, že musím denně pečovat a vychovávat malého školáka postiženého mírnějším stupněm specifické formy autismu, označované dle rakouského psychiatra jako Aspergerův syndrom. I když k objevu této poruchy (snad by se dalo říci výraznější odlišnosti osobnosti) došlo již v roce 1941, do povědomí širší obce odborníků a částečně i laiků se existence tohoto problému dostává až v posledních desetiletích. Speciálně Aspergerův syndrom je v mnoha případech popírán a vysvětlován nevychovaností dotyčných dětí, dokonce i v řadách dětských lékařů a vychovatelů. Zrádnost Aspergerova syndromu spočívá v tom, že navenek se dítě jeví jako nadprůměrně inteligentní, s vysokou slovní zásobou a širokými všeobecnými znalostmi. Pokud jde o sociální vnímání světa, opožďuje se i jedenáctileté dítě za svými vrstevníky o mnoho let a zůstává dlouho tak na úrovni pětiletého dítěte.

U svého vnoučka jsem v necelých čtyřech létech tuto odlišnost rozpoznal sám a poté, co jsem na internetu našel kvalifikovanou „cvokařku“, mi tato mou diagnózu bohužel potvrdila. Nyní už je vnouček v péči organizace APLA (Asociace pro pomoc lidem s autismem) a vykazuje ve vývoji sociálních dovedností výrazné pokroky a jak ve škole, tak v mimoškolské zájmové činnosti a zažívá více šťastných chvil. Ne všechny takto postižené děti a jejich blízcí mají takové štěstí a současná společnost reprezentovaná stávající „tržním“ státem pro ně dělá velice málo. Neexistuje např. dostatek stacionářů s dostatečně kvalifikovaným a oceněným personálem, které by usnadnily život především osamělým matkám pečujícím o autistické děti (tyto matky jsou pravidla rozvedené, neboť většina otců takto postižených dětí psychicky nevydrží vědomí, že mají postižené dítě vyžadující celodenní péči).

Ještě nedávno byly u takovýchto těchto dětí i profesionálními psychiatry chybně diagnostikovány různé duševní choroby, např. schizofrenie a podle toho v blázincích i „léčeny“. Rodiče i další blízcí příbuzní takto postižených dětí jsou vystaveni pomluvám a mnohdy okázalému opovržení ze strany svých sousedů, učitelů a známých v okolí. Záludnost této poruchy spočívá v tom, že děti s Aspergerovým syndromem mají bohatou slovní zásobu a na pohled jsou pohledné a bystré, ovšem jejich chování mezi vrstevníky i v některých jiných situacích je navenek nevysvětlitelné, nepředvídatelné a dle běžných norem chování nepřístojné. V duchovně zaostalém etniku, jako jsou malí čeští měšťáci, je postavení dětí s jakoukoliv poruchou autistického spektra velmi těžké a tyto se zpravidla nevyhnou šikaně již od základní školy.

Mnoho takto postižených dětí, u nichž není autistická porucha včas diagnostikována, se zbytečně octne v diagnostických ústavech nebo v psychiatrických léčebnách a prožívají dětství plné utrpení. Osobně jsem se setkal s jedním dospělým mužem s Aspergerovým syndromem, který se dnes snaží prosadit jako básník a spisovatel. Když navštívil mladého psychiatra se žádostí o radu se svými problémy v mezilidských vztazích, tento se ho během vyšetření zeptal: „Slyšíte hlasy?“ Dotyčný muž s bezprostředností autistů nastražil uši a zaslechnul, jak se sestry baví na chodbě. Odpověděl tudíž: „Slyším“. Natvrdlý psychiatr ihned konstatoval: „schizofrenie“ a „šup“ s ním do blázince. Dotyčný muž v psychiatrické léčebně sám na základě vlastního pozorování pacientů se schizofrenií došel k závěru, že jeho potíže nemohou souviset se schizofrenií a požádal o pomoc staršího zkušenějšího psychiatra, který pak správně odhalil Aspergerův syndrom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…