Eduard Seibert: Přímá demokracie je lék

25.01.2014 17:04 | Zprávy

Pokud je lék nemocnému dobře dávkován, bývá naděje na vyléčení. Není pochyb o tom, že naše společnost je nemocná, to není ze mne, konstatují to i politologické kapacity. Je na to lék ? Já tvrdím, že jistě ano.

Eduard Seibert: Přímá demokracie je lék
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Co deptá občany ? Stále větší sociální rozdíly ? Zdražování ? Exekuce ? Stále rostoucí počet příkazů a nařízení ? To určitě. Ale já myslím, že hlavně neustále se zmenšující vliv občana na dění kolem něj, bezmocnost i nemožnost domoci se spravedlnosti..Neustále se měnící pravidla. Hry politiků a jen předstíraný, dnes už nezakrývaný nezájem o problémy “obyčejných lidí“, ale jen úsilí o nadvládu jedné strany nad druhou, boj o moc, která přináší prebendy straně a jim osobně – politikům.

Nespokojenost s vládou (průzkumy - 85% občanů !!) a její náhlý pád nezpůsobila dlouhotrvající, ale bezzubá revolta občanů, ale zákulisní justiční tahy okolo jedné prodavačky. I tak surově lze vidět skálopevnost naší “demokracie“. Mnozí natěšení příznivci socanů, dychtící po nových volbách nakonec pochopili, že jde jen o výměnu ovladače a nikoli televize, do hry vstoupil Babiš a jeho nakoupené rekvizity s lákavými sliby, jistě dostal část jejich hlasů, ale i hlasů neschopné “pravice“. Ta doplatila na to, že dlouho kázala vodu a pila víno. Polepšili si díky její politice i komunisti.

Ale nově se také o voliče přihlásil Úsvit přímé demokracie, už v názvu zdůrazňující jeho majitele, Tomia Okamuru. Nesporně rétoricky nadaného senátora, který se vlastním přičiněním, díky beztvarým sokům ze všech kandidátů stran, dostal do Senátu. Jeho kandidatura na prezidenta mu přispěla k popularitě, také jeho vyřazení ze hry na přímou volbu. Ukázalo se přitom, jak lze přímou volbu manipulovat nerovnými podmínkami, když jeden kandidát mohl jít do voleb jen s podporou deseti senátorů, druhý 20ti poslanců a třetí musel mít 50 tisíc podpisů. Připomínám, že přímá volba byla schválena jako zamezení očekávaných kšeftů stran při parlamentní prezidentské volbě. A podpisy ? Úmyslně zákeřná zbraň, nevěřte, že tam tato podmínka byla náhodou !

Před deseti lety jsem u nás sbíral podpisy pro vyvolání místního referenda ke stavbě sportovní haly. Po odevzdání podpisových listin bylo 20 rodných čísel špatně. Starostovi jsem donesl za tři dny dalších 50 podpisů. Už nelze podání doplnit ! a další podpisové listiny nepřevzal. Odevzdané podpisové listiny dal na městskou matriku ke kontrole, také mi je už potom neukázal, ale prý bylo z 950ti přes tři sta podpisů neplatných ! Těžko jsem při obcházení a vysvětlování, i na ulici, k čemu je to dobré, mohl požadovat předložení občanky ke kontrole údajů. Takže nebyla jen chybná rodná čísla, ale podepsali mi i ti, kteří tu neměli trvalé, jen přechodné bydliště, nebyla tam správně ulice, nebo její neúplné jméno, nepřesně jméno podepsaného, atd. A referendum, které radnice nechtěla, se nekonalo (ale ani hala se nestavěla !). Proto jsem požádal p.senátorku Paukertovou o doplnění do novely zákona o možnost navrhovatele si vyžádat seznamy oprávněných voličů – navrhovatel je vůči radnici/státu v nerovném postavení. Ani se mi tehdy neozvala...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Eduard Seibert - profil

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…