Filip Andler: Čína a Tálibán

27.08.2021 7:29 | Komentář

Na změnu režimu v Afghánistánu a převzetí moci radikálním islamistickým hnutím Tálibán reaguje Peking velmi pružně. Přestože komunismus a radikální islamismus jsou zcela protikladné ideologie, sousední státy musí najít společnou řeč v rámci mírové koexistence.

Filip Andler: Čína a Tálibán
Foto: Archiv redakce
Popisek: Vlajka Afghánistánu

Bilaterální jednání na nejvyšší úrovni

28. července se v Tchien-ťinu setkal čínský ministr zahraničí Wang Yi s delegací vedenou mullou Abdulem Gháním Baradarem, který je považován za klíčovou figuru Tálibánu. Wang Yi uvedl, že Čína jakožto největší soused vždy respektovala svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu, dodržovala nezasahování do vnitřních záležitostí země a uplatňovala přátelskou politiku vůči jeho lidu. Ukvapené stažení vojsk USA a NATO ve skutečnosti znamená selhání americké politiky vůči Afghánistánu. Wang Yi poukázal na to, že Tálibán je důležitou vojenskou a politickou silou v zemi a očekává se, že bude hrát důležitou roli v procesu usmíření a obnovy.

Obava z podpory ujgurských teroristů

Peking vnímá změnu režimu v Kábulu jako určitou výzvu pro restart bilaterálních vztahů. ČLR se nikdy nepodílela na okupaci Afghánistánu, ani se mu nepokoušela vnutit svůj způsob života či vládnutí. Přestože čínsko-afghánská hranice měří pouhých 76 kilometrů, je potřeba udržovat dobré sousedské vztahy. ČLR se totiž obává exportu radikálního islamismu a podpory separatismu v muslimské autonomní oblasti Sin-ťiang obývané sunnitskými Ujgury. Proto je v jejím přirozeném zájmu s Tálibánem komunikovat a najít určitý modus vivendi. V podobné situaci je i Rusko, které má obavy z podněcování terorismu a podpory islamismu ve středoasijských post-sovětských republikách, které s Afghánistánem přímo sousedí.

Wang Yi zdůraznil, že ujgurské Islámské hnutí Východního Turkestánu (ETIM) je mezinárodní teroristická organizace určená Radou bezpečnosti OSN, která představuje přímou hrozbu pro národní bezpečnost a územní celistvost Číny. Boj proti ETIM je společnou odpovědností mezinárodního společenství: „Doufáme, že se Tálibán jasně rozejde se všemi teroristickými organizacemi, včetně ETIM, a rozhodně a účinně proti nim bude bojovat, aby vytvořil podmínky pro bezpečnost, stabilitu, rozvoj a spolupráci v regionu“.

Slibný počátek sousedských vztahů

Samotný Baradar ocenil příležitost navštívit ČLR. Řekl, že „Čína byla vždy spolehlivým přítelem afghánského lidu“, a ocenil spravedlivou a pozitivní roli Číny v mírovém a smírčím procesu v Afghánistánu. „Tálibán je připraven spolupracovat s dalšími stranami na vytvoření politického rámce v Afghánistánu na široké bázi a bude chránit lidská práva, zejména práva žen a dětí“, uvedl Baradar. Tálibán nikdy nedovolí jakékoli síle využívat afghánské území k činům poškozujícím Čínu. Věří, že Afghánistán by měl rozvíjet přátelské vztahy se sousedními zeměmi a mezinárodním společenstvím. Doufá, že Čína bude více zapojena do mírového a smírčího procesu v zemi a bude hrát větší roli při budoucí obnově a hospodářském rozvoji. Zda jsou tato prohlášení míněna seriózně, se však ukáže až v následujících týdnech a měsících.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…