František Matějka: Obamův zadek bude EU blíž, proto se těší z prohry Romneyho

12.11.2012 7:22

Když chcete, aby nedošlo k žádné změně, nenechte lidi, aby opravdu hlasovali. Dejte jim iluzi, že hlasují. Většina to skousne, je ráda, že může (jako) něco ovlivnit, ale ke skutečné změně nedojde.

František Matějka: Obamův zadek bude EU blíž, proto se těší z prohry Romneyho
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Tohle je stejné u každého takového způsobu volby, kdy se hlas občana nepočítá přímo a je zkreslen prostřednictvím různých variant volebních systémů. Technika je už dnes tak daleko, že by mohl o čemkoli svým hlasem rozhodovat téměř kdokoli na této planetě. Zároveň by to však položilo do kolen všechny, kteří jsou nyní nahoře a rozhodují o osudech jednotlivých lidí, států i národů. Proto, přes technickou možnost, nacházejí nepřeberný počet výmluv, proč to nejde, a proč je jakákoli forma zastupitelské demokracie lepší s jejími volebními kvótami a regulacemi, než kdyby lidé hlasovali o svých věcech přímo.

Díky těmto pravidlům u nás nedošlo už dvaadvacet let k žádné podstatné změně a čekat, že přijde, je bláhové. Byli tam, jsou a budou za těchto podmínek ve své podstatě ti samí a pravidla jsou nastavena tak, aby k žádné podstatné změně nedošlo.  Ze stejných důvodů jsem proti jakémukoli posouvání rozhodování o čemkoli ještě výš a dál, než je Česká republika. Představa, že někdo jiný, kdo je ještě dál, než ti naši, rozhodne lépe a v náš prospěch, když chce a hájí zájmy jiných, je tragickým omylem každého, kdo přesun pravomocí na EU prosazuje a hájí. No a z podobných důvodů nyní vyhrál Barack Hussein Obama a porazil Willarda Mitta Romneyho.

Obama v současném volebním systému získal 332 hlasů volitelů, což v přepočtu dělalo zastoupení 61.681.462 voličů (50.54%). Oproti tomu Romney získal hlasů jen 206, což po přepočtu znamená zastoupení 58.488.199 občanů (47.93%). Když se však podíváte na mapy dole (okresy a pak státy), zjistíte, že čím nižší územní jednotka, tím větší podpora Romneyho. Čím blíže by měli k rozhodování lidé dole, tím větší šance na změnu. Čím výše je rozhodovací místo, jakkoli se tváří jako volba, tím větší šance na to, že k žádné podstatně změně nedojde.  A tak je to vždycky, a proto se toho bojí jak čert kříže - a to mají díky většinovým prvkům ve volebních systémech v Americe, které zajišťují také podstatně větší odpovědnost politiků vůči voličům, přeci jen větší šanci na změny, než my u nás i s celou slavnou Evropskou unií. Proto budeme dál Americe koukat na zadek i s Obamou. U něj, na rozdíl od Romneyho, bude mít ten americký zadek Brusel alespoň blíž.

Psáno pro blog idnes.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.