Hana Brixi: Voliče musí zajímat reputace politiků

19.05.2017 13:16

Dokáže politik zodpovědně disponovat veřejnými prostředky, anebo zneužije svého postavení k vlastnímu obohacování na úkor občanů?

Hana Brixi: Voliče musí zajímat reputace politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Zajímavou analýzu předkládá Roger Myerson (nositel Nobelovy ceny za ekonomii v roce 2007). (Vlevo na snímku Andrej Babiš v pražském metru rozdával koblihy.)

Americký ekonom se specializací na vztah politiky a ekonomie často zabrousí ve svých úvahách, až matematicky propracovaných, do problematiky tzv. mladých demokracií nebo rádo se používá termín „society in transition." Ne, že bychom byli příznivci teorií Myersona. Například tvrdí, že v mladých demokraciích si všichni lidé o politicích myslí, že jsou zkorumpovaní. Dopouští se ve svých závěrevh určité generalizace, ale přesto jsou jeho myšlenky zajímavé.

Literární noviny před parlamentními volbami v roce 2013 otiskly článek rozebírající studii Myersonna o vztahu demokratické decentralizaci a ekonomickém rozvoji. Zdá se, že opět míjí jedna další vláda a slova ekonoma Myersona mají stále stejnou platnost.

Pomiňme opět jeho úvodním tvrzení, se kterým lze polemizovat (je  zastáncem tohoto názoru), že bohatství národů souvisí s jeho politickým systémem a jistě nám dochází, kam tímto míří. Druhé, o čem bude řeč, je další věta, že „závislost hospodářské výkonnosti na politických strukturách může být složitá." Onu první větu opírá o to, že prosperita závisí na právní ochraně a na veřejné infrastruktuře, kterou poskytuje vláda. Podle Myersona je klíčem k úspěchu demokratického rozvoje země to, jaká je zde nabídka politiků s dobrou pověstí a s jejich snahou zodpovědně využívat veřejné prostředky. Staví axiom, že nestačí jen disponovat jakýmsi  vůdcem lidu, ale k uvedenému je nezbytné dobré lokální vedení. „Zdárnost ekonomických investic závisí na místní bezpečnosti, dalších lokálních veřejných službách a na místních politických činitelích," píše ve své studii ekonom Myerson.

Myersonova studie dále vychází ze zkušenosti, že mnoho politiků se i v demokratických systémech zaměřuje hlavně na vlastní obohacování. Více než poskytování veřejných služeb a prosazování veřejného zájmu je zajímá rozdělování trafik a získávání vlastních výhod.

Mezinárodní zkušenosti potvrzují, že volby samy o sobě k dobrému politickému systému ani zdaleka nestačí. Navzdory pravidelným volbám trpí také demokratické systémy korupcí a podřízeností soukromým zájmům vlivných jednotlivců a skupin.

Politici mají tendenci ve svých funkcích selhávat. Nové tváře, které mohou ve volbách zvítězit jako výměna za předchozí zkorumpovanou garnituru, často selhávají také. Navíc se ve zkorumpovaném politickém systému objevuje jen málo nových osobností, jejichž hlavním cílem by byly veřejné služby a ne vlastní zbohatnutí. A pokud se tyto osobnosti objeví, volič je může jen těžko rozpoznat od těch ostatních.

Podle Myersona může demokratický systém fungovat dobře pouze tehdy, když stojí na pevných základech místní politiky („Zvolené místní a regionální vlády mohou zvýšit národní demokratickou soutěž," píše ve stduii Myerson). Pozice v místních a regionálních vládách testují politiky a poskytují výběr kandidátů do voleb na celostátní úrovni.

Pokud politik dobře obstojí na místní a regionální úrovni, je pravděpodobné, že obstojí i na úrovni celostátní. Pozice v místních a regionálních vládách poskytují příležitosti k drobnému obohacování stejně tak jako k tomu odvést dobrou práci. (V tomto ohledu ukazuje na příkladu Číny, kde funguje propojení vlády s místními vládami, což přináší velkolepý ekonomický výsledek. Upozorňuje přitom na čínský politický systém, který je natolik silný, aby dokázal zabránit místním vládcům vytvořit si na lokální úrovni monopolní postavení.)

Média a voliči by se tedy měli zabývat především reputací místních a regionálních politiků – a podle jejich reputace je pak zvažovat jako možné kandidáty do voleb na celostátní úrovni.

Očista politického systému tak může začít na místní a regionální úrovni. Zájem voličů a médií o místní a regionální politiku snad přiměje ke vstupu do politiky nové osobnosti a posléze jim poskytne příležitost k zúročení dobré reputace v celostátních volbách.

Ukázkovým případem z regionální politiky je tzv. mostecko-chomutovsko-ústecká klika podílející se nejen na známých dotačních podvodech. Jedná se zejména o dvojici bývalých politiků byznysmenů – mosteckého podnikatele Daniela Ježka a bývalého senátora a starostu Chomutova Alexandra Nováka.

Dnes byla vydána zpráva k posledně zmiňovanému Novákovi obviněnému kvůli machinacím s evropskými dotacemi a kterému hrozí 13 let vězení. Státní zástupce mu nechal obstavit celkem 53 nemovitostí v hodnotě 21,5 milionu korun, a dalších 15 milionů dal zmrazit na Novákových bankovních kontech. Exposlanec od loňského prosince čeká v německém vězení, zda ho soud vydá do Česka.

Jen v této kauze je obviněno celkem 22 bývalých politiků, podnikatelů a úředníků.

Hana Brixi

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a koronavirus

21:09 Karel Januška: Pravda a koronavirus

Úvaha pro premiéra, zákonodárce, soudce a sdělovací prostředky. Veřejnoprávní televize a rozhlas by …