Zajímavou analýzu předkládá Roger Myerson (nositel Nobelovy ceny za ekonomii v roce 2007). (Vlevo na snímku Andrej Babiš v pražském metru rozdával koblihy.)
Americký ekonom se specializací na vztah politiky a ekonomie často zabrousí ve svých úvahách, až matematicky propracovaných, do problematiky tzv. mladých demokracií nebo rádo se používá termín „society in transition." Ne, že bychom byli příznivci teorií Myersona. Například tvrdí, že v mladých demokraciích si všichni lidé o politicích myslí, že jsou zkorumpovaní. Dopouští se ve svých závěrevh určité generalizace, ale přesto jsou jeho myšlenky zajímavé.
Literární noviny před parlamentními volbami v roce 2013 otiskly článek rozebírající studii Myersonna o vztahu demokratické decentralizaci a ekonomickém rozvoji. Zdá se, že opět míjí jedna další vláda a slova ekonoma Myersona mají stále stejnou platnost.
Pomiňme opět jeho úvodním tvrzení, se kterým lze polemizovat (je zastáncem tohoto názoru), že bohatství národů souvisí s jeho politickým systémem a jistě nám dochází, kam tímto míří. Druhé, o čem bude řeč, je další věta, že „závislost hospodářské výkonnosti na politických strukturách může být složitá." Onu první větu opírá o to, že prosperita závisí na právní ochraně a na veřejné infrastruktuře, kterou poskytuje vláda. Podle Myersona je klíčem k úspěchu demokratického rozvoje země to, jaká je zde nabídka politiků s dobrou pověstí a s jejich snahou zodpovědně využívat veřejné prostředky. Staví axiom, že nestačí jen disponovat jakýmsi vůdcem lidu, ale k uvedenému je nezbytné dobré lokální vedení. „Zdárnost ekonomických investic závisí na místní bezpečnosti, dalších lokálních veřejných službách a na místních politických činitelích," píše ve své studii ekonom Myerson.
Myersonova studie dále vychází ze zkušenosti, že mnoho politiků se i v demokratických systémech zaměřuje hlavně na vlastní obohacování. Více než poskytování veřejných služeb a prosazování veřejného zájmu je zajímá rozdělování trafik a získávání vlastních výhod.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady
Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…
- 11:24 Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First
- 17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
- 10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
- 21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
- 12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze