Ivan Bednář: Pozor na brouka potemníka, pane Babiši!

01.10.2013 13:12

Podle jakýchsi průzkumů podporuje Babišovo hnutí ANO asi 20% voličů. Neuvěřitelné! Stranu, která nemá žádný politický program, a je stejným podnikatelským projektem jako byly dříve Věci veřejné.

Ivan Bednář: Pozor na brouka potemníka, pane Babiši!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš předseda hnutí ANO

Něco podobného se odehrálo v minulých dnech v sousedním Rakousku. I tam se objevila politická strana, která je podobným podnikatelským projektem. Založil ji rakousko-kanadský byznysmen Frank Stronach a jmenuje se Team Stronach. Také Stronach věřil, že jeho strana dostane 20 až 30 procent hlasů a on sám se stane předsedou vlády (kancléřem).

Úspěch se ale nedostavil. Team Stronach těsně přelezl hranici pro vstup do parlamentu a především díky odporu ke společné měně Euru získal 5,8 procenta.

Přes některé společné znaky se od Andreje Babiše Stronach přece jen liší. Rodák ze Štýrska začínal v Kanadě jako myč nádobí v nemocnici. Později vybudoval firmu Magna International, která dnes patří mezi přední světové výrobce autodílů. Podnik, který zaměstnával 115 tisíc lidí, v roce 2010 prodal a vrátil se do Rakouska, kde začal dělat politiku.

Na rozdíl od Stronacha začínal Babiš jako komunistický kádr, napojený na StB. Ekonom Karel Kříž tvrdí, že jeho firmy jsou pouze robotárny, kde mizerně placení lidé vyrábějí nekvalitní potraviny. Přestože jde o jednoho z největších příjemců státních dotací, jako možná jediný podnikatel v České republice vyrábí zboží, které je svou kvalitou stejné, nebo dokonce horší než za komunistů!!!

Jiný politolog Ladislav Mrklas, upozorňuje na Babišovu kontroverzní minulost. Podle něj je Babiš představitelem jedné z nejdivočejších částí české privatizace.

Pořád kupuje nové a nové firmy, a na ně zase dostává nové a nové úvěry. Tenhle kruh se ale musí dříve či později přetrhnout. Je to jen jakési obří letadlo.

To je možná hlavní důvod Babišova vstupu do politiky. Podle týdeníku Ekonom holding Agrofert, zahrnující už přes dvě stě firem, za devět měsíců letošního roku dosáhl zisku osm miliard korun, ale vykazuje velmi vysoké dluhy, momentálně jde o 23,5 miliardy korun.

V době, kdy probíhá intenzivní předvolební kampaň, se v médiích a po internetu začal šířit spis Andreje Babiše o jeho spolupráci s StB. Jde o dvaceti stránkový dokument Ústavu pamäti národa Slovenské republiky (obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů), který dokládá, že Babiš působil pod krycím jménem Bureš zprvu jako důvěrník, později jako agent.  

Vzpomínám si, že ve volbách v roce 1998 u nás působila strana Důchodci za životní jistoty. Bývalý předseda Eduard Kremlička uvěřil předvolebním průzkumům a vsadil se, že když se jeho strana nedostane do Poslanecké sněmovny, tak sní zaživa chrousta. Strana se do sněmovny nedostala, ale ukázalo se, že chrousti jsou chránění, a tak musel Kremlička skousnout brouka potemníka. Prý měl dost proteinů.

Strana DŽJ nakonec získala 3,7% hlasů a do Sněmovny se nedostala. Kremličku stranící vyhodili ze strany, rozdělili si třicet milionů, které za volby získali a zanikli.

Takže pozor na brouka potemníka, pane Babiši.

Ivan Bednář

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.