Ivan Hoffman: Skandální náramky

22.06.2014 11:58 | Zprávy

Ministryně spravedlnosti se opět dostala do centra pozornosti, když na ni její náměstek žaloval médiím a policii, že se dožaduje informací, jak dospěl k ceně něco přes sto tisíc za pronájem jednoho kusu elektronického náramku pro vězně.

Ivan Hoffman: Skandální náramky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková představila svůj tým spolupracovníků a pracovní plán v oblastech, kterým se bude během svého mandátu věnovat

Pan náměstek Štern považoval zájem ministryně o podklady, ze kterých by si utvořila představu, co je na náramcích tak drahé, za rozleptávání pravidel, která obsahovala závazek nesdělovat informace nikomu, kdo není členem komise, která je zjišťuje.  

Protože je tomu jen pár dní, co se na ministerstvu spravedlnosti rozpadl tandem ministryně Válkové a její první náměstkyně Marvanové, v první reakci řešili politici a média kauzu dalšího personálního konfliktu na ministerstvu spravedlnosti.  

Jelikož nestraníka Šterna nominovali sociální demokraté, rýsoval se i koaliční konflikt a ministryně si vyslechla kritiku, že excesy v jejím resortu kazí imidž vlády. Šanci poplísnit ministryni vycítila i opozice a příběhu se vášnivě věnovala poslanecká sněmovna. Poslanci ovšem nakonec nebyli schopni přijmout ke kauze žádné usnesení, dokonce ani takové, že ji vzali na vědomí.  

Třeba nakonec něco vyšetří policie, na kterou se náměstek odvolal, ale že se z něj stane hrdina, jako před časem z pana Michálka, vůbec není jisté. Jiný náměstek na ministerstvu spravedlnosti, pan Pelikán, se totiž podivuje tomu, že se komise zkoumající nabídky na trhu dobrovolně zavázala je tajit, což prý může být bráno jako znemožnění kontrolní činnosti.  

Představa, že pan náměstek Štern trvá na tom, aby se transparentně pořizoval zajíc v pytli, je pak na pováženou ve chvíli, kdy se cena náramku stává námětem debaty odborné veřejnosti. Ta dává zapravdu rozpakům ministryně: Plochý nerezový zhruba 3 cm silný řetěz obalený plastem s bezpečnostním zámkem lze prý pořídit zhruba za šest stovek a lokační čip s napájením a pamětí na cca měsíc provozu a gsm transfer lokace maximálně za 2000,- Kč za kus.  

Vyjde-li tedy náramek maximálně na tři tisícovky, nabízí se otázka kam, anebo komu mělo jít zbylých více než 97 tisíc. Pokud toto nevíme, nevíme ani to, zda ve vyhozeném náměstkovi Šternovi ztrácí Ministerstvo spravedlnosti kvalitního profesionála, anebo klasického tuneláře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Hoffman , justice , Štern , Válková

autor: rozhlas.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…